more_horiz
Wiadomości

UE przekaże duże wsparcie Ukrainie. "Na operacje rozminowania kraju"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 12:17
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell oświadczył, że Unia Europejska przekaże dodatkowo ponad 1 milion euro na przeprowadzenie operacji rozminowania Ukrainy zaatakowanej przez Rosję. Borell zapowiedział, że potrzebne jest zbudowanie nowego porządku bezpieczeństwa w Europie.
Szef dyplomacji UE Borrell: przekażemy ponad 1 mln euro na rozminowanie Ukrainy
Szef dyplomacji UE Borrell: przekażemy ponad 1 mln euro na rozminowanie UkrainyFoto: PAPAlena Solomonova

 Szef unijnej dyplomacji bierze udział w 29. posiedzeniu Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w Łodzi.

- Przybyłem na spotkanie OBWE, aby uczestniczyć w potępieniu rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. Stanowi ona pogwałcenie zarówno prawa międzynarodowego, jak i reguł OBWE. Rosja przyniosła do Europy wojnę - skomentował Borrell.

Zapowiedział, że potrzebne jest zbudowanie nowego porządku bezpieczeństwa w Europie, bo dotychczasowy został całkowicie zniszczony przez Rosję. Stwierdził ponadto, że konieczne jest pociągnięcie do odpowiedzialności tych, którzy wywołali wojnę i przekazał, że Unia Europejska już ściśle współpracuje z ukraińską prokuraturą w celu zebrania dowodów popełnionych na Ukrainie zbrodni.

Borrell, będący jednocześnie wiceszefem Komisji Europejskiej, nawiązał też do środowego apelu przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen dotyczącego utworzenia specjalnego sądu do spraw rosyjskich zbrodni. Jak wyjaśniał szef unijnej dyplomacji, ta propozycja będzie musiała znaleźć jak najszersze poparcie także w ONZ. KE popiera również działania podejmowane w ramach dochodzenia, które rozpoczął w sprawie rosyjskich zbrodni Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.

Odbudowa Ukrainy. "Cena będzie bardzo wysoka"

Szef dyplomacji UE poświęcił w swojej wypowiedzi uwagę kwestii odbudowy Ukrainy po wojnie oraz pozyskania finansów na ten cel. Borrell podkreślał, że cena odbudowy Ukrainy będzie bardzo wysoka. Jak dotąd UE zajęła prawie 20 mld euro należących do oligarchów i osób wspierających Kreml - przekazał polityk.

- Kontrolujemy również około 300 miliardów euro zasobów finansowych Banku Centralnego Rosji. Ta kwota musi być wykorzystana w celu odbudowy Ukrainy. Spotkam się też z kolegami ministrami, zbadamy wszystkie możliwości prawne, by upewnić się, że Rosja zapłaci za zniszczenia, których dokonuje na Ukrainie - zapowiedział.

Josep Borrell dodał, że konieczne jest zbadanie możliwości prawnych przekazania zablokowanych rosyjskich rezerw na rzecz odbudowy Ukrainy.

W Łodzi trwają obrady szefów delegacji z ponad 50 państw zrzeszonych w OBWE, której przewodniczy w tym roku Polska.

Czytaj także:

Zobacz: wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz w Programie 1 Polskiego Radia

PAP

asp

Zobacz także

Zobacz także