more_horiz
Wiadomości

Biden gotowy spotkać się z Putinem. Postawił twardy warunek

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 23:00
Prezydent Joe Biden zadeklarował, że jest gotów rozmawiać z Władimirem Putinem w porozumieniu z sojusznikami, jeśli wykaże on gotowość zakończenia wojny na Ukrainie. Amerykański przywódca przyjął w Białym Domu prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Ukraina była jednym z głównych tematów rozmów.
Joe Biden gotów do rozmowy z Władimirem Putinem
Joe Biden gotów do rozmowy z Władimirem PutinemFoto: Shutterstock/Alexandros Michailidis, Shutterstock/Frederic Legrand - COMEO

Joe Biden powiedział, że wraz z prezydentem Macronem zgodzili się co do konieczności dalszego wspierania Ukrainy, pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności i działań na rzecz złagodzenia skutków wojny.

Biden gotów spotkać się z Putinem

Prezydent USA potępił imperialne ambicje Putina, ataki na cywilną infrastrukturę na Ukrainie i szantaż energetyczny wobec Europy. Joe Biden powiedział, że nie ma w planach rozmowy z Putinem ale dodał, że jest na to otwarty.

- Jestem przygotowany do rozmowy z Putinem, jeśli będzie skłonny do zakończenia wojny. Jak dotąd tego nie zrobił. Jeśli to nastąpi to zasiądę do rozmów w porozumieniu z moimi sojusznikami z NATO, by dowiedzieć się jakie ma zamiary - mówił.

Dodał, że w międzyczasie kluczowe jest wspieranie Ukrainy. - Idea, że Putin mógłby pokonać Ukrainę jest niewyobrażalna - mówił prezydent USA.

Posłuchaj
00:54 12078655_1.mp3 Biden gotów do rozmowy z Putinem ale stawia jeden warunek. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Jednoznaczna deklaracja Macrona

Emmanuel Macron zadeklarował z kolei zwiększenie wsparcia dla Ukrainy i wyraził przekonanie, że Stany Zjednoczone utrzymają wsparcie dla Kijowa.

- Niezwykle ważne jest, aby Stany Zjednoczone nadal wspierały Ukrainę dla stabilności świata - powiedział Macron i dodał, że nigdy nie będzie nakłaniać Ukraińców do zawarcia kompromisu, który byłby dla nich nie do przyjęcia.

Zobacz także:

Zobacz także: szef MON Mariusz Błaszczak w PR24

jp/IAR

Zobacz także

Zobacz także