more_horiz
Wiadomości

Miliony dolarów na rozminowywanie Ukrainy. Kanada zakupi specjalistyczny sprzęt

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 06:52
Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly ogłosiła w poniedziałek, że Kanada przeznaczy 15 mln dolarów kanadyjskich (11,4 mln USD) na sprzęt dla Ukrainy do wykrywania i likwidacji min lądowych i innych materiałów wybuchowych.
Ostrzeżenie przed minami w Borodiance pod Kijowem. Rosyjscy najeźdźcy pozostawili miny na terenach, z których zostali wyparci.
Ostrzeżenie przed minami w Borodiance pod Kijowem. Rosyjscy najeźdźcy pozostawili miny na terenach, z których zostali wyparci.Foto: Celestino Arce Lavin / Zuma Press / Forum

Kanada dostarczy też specjalnych kombinezonów dla ukraińskich saperów oraz nowoczesne zdalnie kierowane systemy rozminowujące, pozwalające oczyścić z min duże przestrzenie, np. pola uprawne.

- Władze Ukrainy oceniają że na miny lądowe można natrafić na ok. 30 proc. powierzchni kraju - powiedziała Joly podczas przemówienia na uniwersytecie Carleton w Ottawie.

W sierpniu Departament Stanu USA zaaprobował 89 mln USD na podobną pomoc, a także na szkolenie saperów.

Jak po wojnie z lat 50. i 70.

Zdaniem ekspertów rozminowanie Ukrainy z pozostawionych przez Rosjan min i innych "wybuchowych niespodzianek" będzie gigantycznym zadaniem przypominającym rozminowanie Wietnamu, Kambodży i Laosu po wojnie z lat 60. i 70. ub. wieku.

Ukraińskie władze zorganizowały serwis powiadomień sms, które są wysyłane, gdy na jakimś obszarze znaleziono miny, niewypały i niewybuchy. Mieszkańcy są także ostrzegani przed różnego rodzaju pirotechnicznymi pułapkami, pozostawionymi przez rosyjskich żołnierzy.

"Każdy nieostrożny krok, brak wiedzy, czy rozluźnienie uwagi są śmiertelnie niebezpieczne, bo na materiały wybuchowe i pułapki możemy się natknąć w dowolnym miejscu" - napisało ministerstwo do spraw reintegracji terenów tymczasowo okupowanych przez Rosjan, gdy otwierano serwisu.

Czytaj również:

pg,pap

Zobacz także

Zobacz także