more_horiz
Wiadomości

Kijów i Kiszyniów będą ściślej współpracować. Jednym z celów jest UE

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 05:15
Ukraina i Mołdawia powołały grupę roboczą, mającą koordynować działania obu państw, prowadzące do wejścia do Unii Europejskiej. Podczas spotkań premierów obu krajów rozmawiano także o współpracy w zakresie obrony przeciwlotniczej.
Szefowie rządów Ukrainy i Mołdawii zdecydowali o zacieśnieniu współpracy na rzecz wejścia do Unii Europejskiej
Szefowie rządów Ukrainy i Mołdawii zdecydowali o zacieśnieniu współpracy na rzecz wejścia do Unii EuropejskiejFoto: Hennadii Minchenko/ Ukrinform/East News

Premier Mołdawii Natalia Gavrilita złożyła we wtorek wizytę w Kijowie. Po rozmowie z szefową mołdawskiego rządu premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział, że jego kraj jest gotów udzielić Mołdawii wszelkiej pomocy eksperckiej, aby mogła ona wykonać rekomendacje Komisji Europejskiej.

Dodał, że Ukraina chce zintensyfikować współpracę trójstronną z Mołdawią i Rumunią. Na przyszły rok zaplanowano spotkanie premierów tych trzech państw.

Szefowie rządów Ukrainy i Mołdawii uzgodnili też współpracę w dziedzinie obrony przeciwlotniczej, wzmocnienia kontroli w obszarze przygranicznym, a także w zapewnieniu pokoju i bezpieczeństwa w Naddniestrzu.

Ataki z konsekwencjami dla Mołdawii

W poniedziałek mołdawska straż graniczna odnalazła, tuż przy granicy z Ukrainą, fragment rakiety wojskowej. Premier Natalia Gavrilita powiedziała w oświadczeniu dla prasy, że władze zrobią wszystko by nie dopuścić do zagrożenia obywateli.

Zwróciła się do nich o zachowanie ostrożności, Podkreśliła, że Ukraina zmaga się z kolejnymi falami zmasowanych ataków rakietowych, które mają bezpośrednie konsekwencje dla Mołdawii.

Także prezydent Mołdawii Maia Sandu stanowczo potępiła rosyjskie ataki na Ukrainie. Na swoim profilu społecznościowym napisała, że "społeczność międzynarodowa powinna zwiększyć presję na Rosję, by zaprzestała wojny".

Czytaj także:

IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także