more_horiz

Dwóch Polaków zginęło w walkach na Ukrainie. Baca-Pogorzelska: polskie rodziny będą mogły ich godnie pochować

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 16:55
- Nieoficjalnie wiem, że w sprowadzenie ciała Janusza Szeremeta ma się zaangażować KPRM - mówiła w Polskim Radiu 24 dziennikarka i korespondentka wojenna na Ukrainie, Karolina Baca-Pogorzelska. W niedzielę 4 grudnia w walce na ukraińskim froncie zginęło dwóch polskich żołnierzy. 
Dwóch Polaków zginęło na Ukrainie
Dwóch Polaków zginęło na Ukrainie Foto: PAP/EPA/Eugene Titov; facebook.com/Janusztokozak

Informacje o ich śmierci potwierdził na Twitterze korespondent Polsat News Mateusz Lachowski. "Dwóch Polaków: Janusz Szeremeta, ps. Kozak, i jego kolega Krzysztof z Legionu Międzynarodowego, poległo wczoraj na froncie. Cześć ich Pamięci!" – napisał. 

Karolina Baca-Pogorzelska podkreśliła, że bardzo dobrze znała Janusza Szeremeta. - Ta wiadomość ścięła mnie z nóg. Nie dzieliłam się nią, dopóki nie miałam stuprocentowej pewności. Przy okazji spotkałam się z komentarzami, że nie możemy mówić o Polakach walczących na Ukrainie, iż są ochotnikami, ale najemnikami. Zgodnie z polskim prawem walczenie poza granicami kraju nie jest bowiem legalne. Polskie władze zapowiadały złagodzenie tych przepisów, ale na razie to się nie udało. Śmierć dwóch Polaków, którzy walczyli na Ukrainie, powinna się do tego przyczynić - powiedziała Karolina Baca-Pogorzelska. 

»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Na Ukrainie walczą też obywatele innych państw. - Poznałam Legion Międzynarodowy. Jest w nim wiele narodowości, w tym Kubańczycy i Kolumbijczycy. Niektórzy są tam tylko dla pieniędzy. Janusz Szeremeta miał inne motywacje, fascynowała go kozacka kultura. Nieoficjalnie wiem, że w sprowadzenie jego ciała ma się zaangażować KPRM. Nie wiadomo przy tym, jaka była wola Janusza, być może życzył sobie być pochowanym na Ukrainie. Jestem jednak przekonana, że polskie rodziny będą mogły godnie pochować swoich bliskich, którzy zginęli na Ukrainie - tłumaczyła Baca-Pogorzelska.


Posłuchaj
24:32 PR24 2022_12_06-13-33-28_Baca.mp3 Karolina Baca-Pogorzelska o sytuacji na Ukrainie ("Temat dnia / Gość PR24")

 

Na Ukrainie od początku wojny zginęło już co najmniej czterech Polaków. Na początku listopada w trakcie walk na Ukrainie zginął Marian Matusz, urodzony w Ukrainie syn Polaków. Miał stracić życie pod Chersoniem, podczas walk o wyzwolenie miasta. Nie doczekał momentu, w którym ukraińskie oddziały wyparły rosyjskich okupantów. Z kolei w lipcu na Ukrainie zginął Tomasz Walentek. To były polski zawodnik MMA, który również poległ w walce. Jego misja zakończyła się w obwodzie charkowskim.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Karolina Baca-Pogorzelska (dziennikarka, korespondentka na Ukrainie, autorka książek o Ukrainie i energetyce)
Data emisji: 6.12.2022
Godzina emisji: 17.00

PR24/jt/kor

Zobacz także

Zobacz także