more_horiz
Wiadomości

Wiceszef MSZ z wizytą w Berlinie. Rozmowy m.in. o nauczaniu języka polskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 05:35
Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk odbędzie dziś w Berlinie kilka spotkań z członkami niemieckiego rządu. To ostatni dzień jego wizyty w stolicy Niemiec.
Środa jest drugim i ostatnim dniem wizyty Arkadiusza Mularczyka w Berlinie
Środa jest drugim i ostatnim dniem wizyty Arkadiusza Mularczyka w BerlinieFoto: Pawel Wodzynski/East News

Wśród głównych tematów rozmów będzie kwestia reparacji wojennych i upamiętnienia polskich ofiar obozów koncentracyjnych.

Wiceszef MSZ poruszy także kwestie nauczania języka polskiego w Niemczech jako języka ojczystego. Po raz pierwszy w budżecie federalnym na 2023 r. przewidziano środki na ten cel. Będzie to milion euro w 2023 r. i po dwa miliony euro w 2024 i 2025 r.

Polska namawia do równowagi

Wiceminister Arkadiusz Mularczyk zaznaczył, że to nie jest kwota, która odpowiadałaby oczekiwaniom Polski. - Będziemy obserwować, jak będą wydawane te środki, obawiamy się, że większość może być przeznaczona na metodykę, kwestie przygotowawcze i badania, a nie na samą naukę - powiedział wiceminister.

- Będę przekonywał naszych niemieckich partnerów do stosowania równowagi w naszych relacjach, dotychczas było tak, że rząd polski na naukę języka niemieckiego wydawał setki milionów złotych - dodał polityk.

Spotkania z członkami rządu federalnego i władzami landów

Dzisiejszymi rozmówcami wiceministra Mularczyka będą: Anna Lührmann, minister stanu do spraw Europy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Andreas Görgen, szef biura pełnomocnika rządu federalnego do spraw kultury i mediów oraz Dietmar Woidke, premier Brandenburgii.

O godz. 15.15 planowane jest spotkanie wiceministra z mediami w Instytucie Pileckiego w Berlinie.

Czytaj także:

IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także