Wśród głównych tematów rozmów będzie kwestia reparacji wojennych i upamiętnienia polskich ofiar obozów koncentracyjnych.
Wiceszef MSZ poruszy także kwestie nauczania języka polskiego w Niemczech jako języka ojczystego. Po raz pierwszy w budżecie federalnym na 2023 r. przewidziano środki na ten cel. Będzie to milion euro w 2023 r. i po dwa miliony euro w 2024 i 2025 r.
Polska namawia do równowagi
Wiceminister Arkadiusz Mularczyk zaznaczył, że to nie jest kwota, która odpowiadałaby oczekiwaniom Polski. - Będziemy obserwować, jak będą wydawane te środki, obawiamy się, że większość może być przeznaczona na metodykę, kwestie przygotowawcze i badania, a nie na samą naukę - powiedział wiceminister.
- Będę przekonywał naszych niemieckich partnerów do stosowania równowagi w naszych relacjach, dotychczas było tak, że rząd polski na naukę języka niemieckiego wydawał setki milionów złotych - dodał polityk.
Spotkania z członkami rządu federalnego i władzami landów
Dzisiejszymi rozmówcami wiceministra Mularczyka będą: Anna Lührmann, minister stanu do spraw Europy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Andreas Görgen, szef biura pełnomocnika rządu federalnego do spraw kultury i mediów oraz Dietmar Woidke, premier Brandenburgii.
O godz. 15.15 planowane jest spotkanie wiceministra z mediami w Instytucie Pileckiego w Berlinie.
Czytaj także:
IAR/ mbl