more_horiz
Wiadomości

Niespokojnie na północy Kosowa. Nieoficjalnie: prezydent Serbii otrzymał ultimatum od Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2022 12:20
Jak podają nieoficjalne źródła, prezydent Serbii otrzymał list od ambasadorów kilku krajów zachodnich z ultimatum w sprawie Kosowa. Ma dobę na doprowadzenie do rozebrania barykad na północy tego kraju.
Nieoficjalnie: prezydent Serbii otrzymał ultimatum w sprawie Kosowa
Nieoficjalnie: prezydent Serbii otrzymał ultimatum w sprawie KosowaFoto: Depo Photos/ABACA / Abaca Press / Forum

O liście ambasadorów Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec i Francji do prezydenta Aleksandara Vuczicia napisało kilka serbskich i kosowskich portali. Jest to informacja nieoficjalna, ale redakcje powołują się na kilka pewnych źródeł.

Prezydent miał dostać 24 godziny na zmuszenie kosowskich Serbów do rozebrania barykad, które od 17 dni stoją na wielu drogach północnego Kosowa. Jeśli tak się nie stanie kosowskie władze mają dostać zielone światło na rozwiązanie problemu we własnym zakresie, także siłowe.

Ultimatum w sprawie Kosowa

Prawdopodobnie ta informacja była jednym z powodów pilnego spotkania prezydenta, premier i szefa sztabu generalnego Serbii w nocy. Podjęto na nim decyzje dotyczące obecności serbskich wojsk na granicy z Kosowem.

Liczba członków jednostek specjalnych zostanie powiększona z 1500 do 5000 żołnierzy - powiedział agencji Tanjug serbski minister obrony Milosz Vuczević.

W niedzielę w nocy po kosowskiej stronie doszło do strzelaniny w okolicy miejscowości Zubin Potok. Wydarzyło się to w pobliżu przejeżdżającego patrolu sił natowskich KFOR.

Posłuchaj
01:00 12117895_1.mp3 Nieoficjalnie: prezydent Serbii otrzymał ultimatum w sprawie Kosowa - relacja Piotra Piętki (IAR)

Czytaj także:

ng//IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także