more_horiz
Wiadomości

Rośnie napięcie na Bałkanach. Kolejne barykady stanęły na drogach północy Kosowa

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 13:48
Postawione na drogach ciężarówki zablokowały drogi łączące serbską Północną Mitrowicę z południową częścią miasta, zdominowaną przez albańską większość Kosowa - poinformowała telewizja N1. Tym samym Serbowie zamieszkujący Kosowo wznieśli barykady w ostatniej z czterech zamieszkiwanych głównie przez ludność serbską gmin na północy.
Blokady, jakie kosowscy Serbowie ustawili w Mitrovicy, to ciężarówki wypełnione kamieniami
Blokady, jakie kosowscy Serbowie ustawili w Mitrovicy, to ciężarówki wypełnione kamieniamiFoto: Bojan Slavkovic/Associated Press/East News

W poniedziałek ministerstwo obrony Serbii poinformowało o postawieniu armii i policji w stan najwyższej gotowości. Decyzja została uzasadniona oczekiwanym atakiem sił Kosowa na kosowskich Serbów w celu usunięcia ustawionych przez nich blokad.

Zdaniem zajmującego się w rządzie Serbii sprawami Kosowa Petara Petkovicia krok ten stanowi odpowiedź na "bezpośrednie zagrożenie wojną". - Nie pozwolimy na pogrom naszego narodu - powiedział minister.

Oświadczenie władz w Prisztinie

"Kosowo nie może podejmować dialogu z gangami, swoboda ruchu powinna zostać przywrócona. Na drogach nie może być żadnych barykad" - oświadczył z kolei w poniedziałek rząd w Prisztinie.

Kosowskie władze zapewniły, że posiadają zdolności umożliwiające usunięcie blokad, jednak poczekają na decyzję i działania sił pokojowych NATO w Kosowie (KFOR).

"Wzywamy strony do zapewnienia bezpieczeństwa, swobody ruchu w Kosowie i powstrzymania mylących narracji od wpływania na dialog i negocjacje" - oświadczono w komunikacie KFOR-u.

Barykady odpowiedzią na aresztowanie policjanta

Ustawienie w pierwszej połowie grudnia przez kosowskich Serbów barykad było odpowiedzią na aresztowanie byłego serbskiego policjanta, podejrzewanego o napad na funkcjonariuszy kosowskiej policji.

Posłuchaj
00:59 balkany - spec - pietka 12118294_1.mp3 Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić nakazał w poniedziałek postawienie armii w stan najwyższej gotowości bojowej. Ma to związek z kolejną zapowiedzią kosowskiego premiera o możliwej likwidacji blokad, jakie założyli kosowscy Serbowie - relacja Piotra Piętki (IAR)

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także