more_horiz
Wiadomości

Wołodymyr Zełenski na szczycie G7 w maju? Prezydenta Ukrainy chcą zaprosić władze Japonii

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 19:00
Japonia, która w tym roku sprawuje przewodnictwo w grupie G7, zamierza zaprosić prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na jej szczyt, który odbędzie się w Hiroszimie w maju - podała stacja BBC powołując się na media japońskie.
Zełenski na szczycie G7? Prezydenta Ukrainy chcą zaprosić władze Japonii
Zełenski na szczycie G7? Prezydenta Ukrainy chcą zaprosić władze JaponiiFoto: Facebook.com/Володимир Зеленський

Premier Japonii Fumio Kishida chce zaprosić prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, aby bezpośrednio porozmawiać z nim o obecnej sytuacji na Ukrainie - poinformowała BBC. Planowane jest również omówienie kwestii bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego, które pojawiły się w wyniku inwazji Rosji na sąsiedni kraj.

"Konflikt na Tajwanie"

Koordynacja działań państw grupy G7 w sprawie Ukrainy jest ważnym krokiem w przygotowaniu do ewentualnego konfliktu na Tajwanie, w który Japonia może zostać wciągnięta - zaznaczyła stacja BBC.

Japońskie władze uważają, że w przypadku konfliktu, Chiny muszą usłyszeć szybką i zdecydowaną reakcję USA i Europy, podobnie jak Moskwa usłyszała zdecydowane stanowisko Zachodu po inwazji Rosji na Ukrainę - podkreśliła BBC.

Grupa siedmiu państw, które są jednymi z najważniejszych na świecie pod względem gospodarczym to Francja, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy i Kanada.

Czytaj także:


PAP/BBC/pj

Zobacz także

Zobacz także