more_horiz
Wiadomości

Inauguracja nowego Kongresu USA. Demokraci stracili Izbę Reprezentantów, ale utrzymali Senat

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2023 06:10
W Stanach Zjednoczonych rozpoczyna prace nowy parlament wyłoniony w wyborach, które odbyły się w listopadzie. Większość w Izbie Reprezentantów zdobyli republikanie. Demokraci utrzymają kontrolę nad Senatem.
Inauguracja nowego Kongresu USA po wyborach w listopadzie
Inauguracja nowego Kongresu USA po wyborach w listopadzieFoto: Shutterstock/Andrea Izzotti

Republikanie wygrali ubiegłoroczne wybory do Izby Reprezentantów ale ze znacznie mniejszą przewagą niż przewidywano. Od dziś w niższej izbie parlamentu będą mieć 222 mandaty, podczas gdy demokraci 212.

Republikanie mają większość w Izbie Reprezentantów

Mając większość republikanie będą mieli inicjatywę ustawodawczą w kwestiach budżetowych oraz możliwość powoływania komisji do zbadania działalności administracji Joe Bidena. Już zapowiedzieli, że przyjrzą się działalności FBI i Departamentu Sprawiedliwości, kryzysu imigracyjnego oraz COVID-19.

Wcześniej muszą wybrać przewodniczącego Izby, który zastąpi na tym stanowisku Nancy Pelosi. Głównym kandydatem na to stanowisko jest Kevin McCarthy ale jak dotąd nie udało mu się uzyskać wymaganego poparcia 218 członków swojej partii.

Demokraci prowadzą w Senacie

Ponieważ w Senacie większość miejsc mają demokraci to uchwalenie przez nowy Kongres jakiejkolwiek ustawy będzie wymagało kompromisu obu partii. Przy obecnych głębokich podziałach politycznych w USA uzyskanie go będzie bardzo trudne.

Posłuchaj
00:54 Wałkuski IAR.mp3 W Stanach Zjednoczonych rozpoczyna prace nowy parlament wyłoniony w wyborach, które odbyły się w listopadzie. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Czytaj również:

IAR/jmo

Zobacz także

Zobacz także