more_horiz
Wiadomości

Testy na COVID-19 dla przylatujących z Chin. Jest rekomendacja UE

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 23:12
Jest rekomendacja, by osoby przylatujące z Chin do krajów Unii Europejskiej musiały przedstawić negatywne wyniki testów na COVID-19. To reakcja unijnych państw na gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem w Chinach związany ze znoszeniem radykalnych ograniczeń pandemicznych.
UE reaguje na gwałtowny wzrost zakażeń na koronawirusa w Chinach
UE reaguje na gwałtowny wzrost zakażeń na koronawirusa w ChinachFoto: Javier Badosa / Shutterstock.com

Zalecenia przyjęli przedstawiciele państw członkowskich na spotkaniu w ramach reagowania kryzysowego. Do rządów unijnych krajów należy ostateczna decyzja, czy te uzgodnienia wdrożyć.

Ustalono, że testy powinny być zrobione w ciągu 48 godzin przed odlotem z Chin do Unii. Jest także zalecenie wyrywkowego, losowego testowania osób już po przylocie do Europy z Państwa Środka.

Posłuchaj
00:44 12131244_1.mp3 Jest rekomendacja, by osoby przylatujące do UE z Chin miały negatywne wyniki testów na COVID-19. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 

Czytaj również:

Ścieki na lotniskach będą badane

Uzgodnienia obejmują również badanie ścieków na lotniskach obsługujących połączenia międzynarodowe i samoloty z Chin. Ustalenia przewidują także sekwencjonowanie próbek z pozytywnymi wynikami testów, by umożliwić wykrywanie nowych wariantów.

Jest też rekomendacja, by pasażerowie podczas lotów na trasie Chiny-Europa mieli maseczki ochronne. W połowie stycznia ma odbyć się kolejne spotkanie przedstawicieli państw członkowskich, którzy ocenią sytuację epidemiczną i wprowadzane zalecenia.

ms/IAR

Zobacz także

Zobacz także