more_horiz
Wiadomości

Skandal we Włoszech. Podczas kongresu centrali związkowej odegrano hymn ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2023 16:31
Oburzenie i konsternację we Włoszech wywołało zdarzenie, do jakiego doszło podczas kongresu oddziału największej w kraju centrali związkowej, lewicowej Cgil w Bolonii, gdzie w uroczystym momencie ogłoszenia wyboru przewodniczącego puszczono hymn ZSRR. Organizatorzy zjazdu tłumaczą, że błąd popełniła osoba odpowiedzialna za oprawę muzyczną.
Oburzenie po tym, gdy na zjeździe centrali związkowej puszczono hymn ZSRR
Oburzenie po tym, gdy na zjeździe centrali związkowej puszczono hymn ZSRRFoto: sinonimas/ Shutterstock

Hymn ZSRR odegrano w obecności lidera włoskiej centrali Maurizio Landiniego.

W sobotę, gdy na zjeździe w Bolonii ogłaszano wybór szefa tamtejszej filii centrali związkowej Michele Bulgarellego, jego wejściu na podium wraz z Landinim towarzyszyło odegranie hymnu w wersji z czasów Związku Radzieckiego, który - jak zaznaczają włoskie media - ma tę samą melodię, co hymn putinowskiej Rosji.

Nieporozumienie z obsługą

"Nieporozumienie z obsługą techniczną" kongresu - tak tłumaczą to jego organizatorzy. Jak wyjaśnili, zamierzano w chwili wyboru lidera oddziału odtworzyć "Międzynarodówkę", czyli hymn socjalistów. Czemu doszło do takiej pomyłki - nie wiadomo.

Nagranie krąży w internecie, w tym na stronach włoskich mediów. Oburzeni tym zdarzeniem są politycy rządzącego w kraju prawicowego ugrupowania Bracia Włosi.

- Niech Landini przeprosi i publicznie potępi to, co stało się w Bolonii. To obraza dla tylu ofiar w narodzie ukraińskim, który walczy o wolność - oświadczył szef klubu tej partii w Izbie Deputowanych Tommaso Foti.

dz/PAP, IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także