more_horiz
Wiadomości

SpaceX wystrzelił Falcona Heavy. "Najpotężniejsza po księżycowej SLS rakieta na świecie"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 06:43
Firma SpaceX wystrzeliła rakietę Falcon Heavy. Start nastąpił z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie. Falcon Heavy jest drugą pod względem siły ciągu używaną obecnie na świecie rakietę. 
SpaceX wystrzelił Falcon Heavy. Uważana za najpotężniejszą rakietę operacyjną na świecie
SpaceX wystrzelił Falcon Heavy. "Uważana za najpotężniejszą rakietę operacyjną na świecie"Foto: STEVE NESIUS/Reuters/Forum

Amerykańska firma kosmiczna SpaceX, założona przez Elona Muska, wystrzeliła rakietę Falcon Heavy w piątej misji kosmicznej nazwanej USSF-67, m.in. z dwoma wojskowymi systemami satelitarnymi.

Start rakiety Falcon Heavy, uważanej do niedawna za najpotężniejszą rakietę na świecie (w zeszłym roku miał miejsce pierwszy start także amerykańskiej mającej jeszcze większą siłę ciągu SLS użytej w misji księżycowej Artemis), nastąpił z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie w niedzielę późnym popołudniem czasu miejscowego. W skład ładunku wchodziły dwa wojskowe systemy: SATCOM - satelita przekaźnikowy, który zwiększa zdolności komunikacyjne sił zbrojnych oraz ESPA dostarczający m.in. danych dla sił kosmicznych USA.

Rakieta wyniosła również w przestrzeń powietrzną prototypowe systemy wykorzystywane do bezpiecznej komunikacji kosmos-ziemia.

SpaceX wystrzelił rakietę Falcon Heavy. "Jesteśmy entuzjastycznie nastawieni"

- To złożona misja […] i dlatego jesteśmy tak entuzjastycznie nastawieni do nadchodzącego startu naszego drugiego Falcona Heavy w ciągu zaledwie kilku miesięcy - powiedział przed startem rakiety, cytowany przez agencję prasową UPI, gen. dywizji Stephen Purdy, dyrektor wykonawczy programu dowództwa systemów kosmicznych (Assured Access to Space).

Niedzielny start Falcona Heavy był drugim w ostatnich trzech miesiącach po wcześniejszej trzyletniej przerwie. 1 listopada wystrzelono rakietę w misji USSF-44, rozmieszczając na orbicie mikrosatelity dla amerykańskiego wojska opracowane przez spółkę zależną Boeinga, Millennium Space Systems.

W tym roku SpaceX planuje jeszcze cztery starty Falcon Heavy.

Czytaj także:

PAP/pb

Zobacz także

Zobacz także