Dziś w Ramstein narada 50 państw. Zapadną kluczowe decyzje ws. wojny?

2023-01-20, 07:05

Dziś w Ramstein narada 50 państw. Zapadną kluczowe decyzje ws. wojny?
Ramstein: dziś narada grupy dozbrajającej Ukrainę. Foto: Chad J. Mcneeley/Dod / Zuma Press / Forum

W piątek w amerykańskiej bazie w Ramstein, pod przewodnictwem sekretarza obrony USA, ma się odbyć kolejne spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy (Ukraine Defense Contact Group) w gronie 50 państw.

Oczekuje się podjęcia decyzji o pomocy wojskowej dla Ukrainy wartej miliardy dolarów, ale spotkanie prawdopodobnie zostanie uznane za porażkę, chyba że doprowadzi do przekazania czołgów, które według Kijowa są potrzebne do odparcia rosyjskich ataków - oceniła agencja Reuters.

Według informacji "Politico" kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w środę w Davos amerykańskim kongresmenom, że Niemcy nie zgodzą się na przekazanie czołgów Leopard Ukrainie, dopóki USA nie podejmą decyzji w sprawie wysłania własnych czołgów Abrams.

- Na piątkowym spotkaniu w bazie Ramstein ponowię apel o przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2 - zapowiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, który uczestniczył w czwartek w telekonferencji z przedstawicielami ministerstw obrony i sił zbrojnych 10 innych państw. Dodał, że liczy na przyłączenie się Niemiec do koalicji gotowej przekazać czołgi.

Ramstein. Szefowie resortów obrony będą rozmawiać o wsparciu militarnym Ukrainy

- Powiedziałem na tym forum - i powtórzę również jutro (piątek - red.) - o propozycji, która została przedstawiona przez prezydenta Andrzeja Dudę, o gotowości przekazania kompanii czołgów Leopard 2 przez Polskę, ale w szerszej koalicji państw - powiedział szef MON w oświadczeniu dla mediów.

- Liczę na to, że szczególnie nasz zachodni sąsiad, Niemcy, którzy są producentem Leopardów i którzy posiadają te czołgi, a także zdolności związane z ich utrzymaniem, z serwisem, zmienią zdanie i do tej koalicji się przyłączą - zaznaczył minister.

Polska jest gotowa przekazać Leopardy, ale Niemcy, które są producentem, nie chcą się na to zgodzić. W ostatnich dniach zarówno ze strony NATO, jak i Unii Europejskiej wywierana była presja na władze w Berlinie, by zmieniły zdanie.

Rola czołgów w wojnie na Ukrainie

- Rosjanie walczą za pomocą czołgów, więc Ukraińcy też ich potrzebują - mówił wczoraj szef Komitetu Wojskowego NATO. - Czołg jest ważną częścią systemu uzbrojenia, by Ukraińcy mogli walczyć z Rosjanami i wypędzić ich ze swojego terytorium - podkreślał admirał Rob Bauer.

Wojskowi NATO-wscy zapewniali też, że Sojusz jest przygotowany na ewentualne ryzyko oraz wyzwania dla bezpieczeństwa związane z dostarczaniem przez Zachód czołgów Ukrainie odpowiadając tym samym na zastrzeżenia Berlina.

Do nacisków w sprawie dostaw czołgów, włączyli się również przedstawiciele unijnych instytucji.

Posłuchaj

Ramstein: spotkanie Grupy Kontaktowej do spraw Obronności Ukrainy. Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR) 0:58
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

"Najbliższe tygodnie będą decydujące"

- Najbliższe tygodnie i miesiące będą decydujące. Potrzeba Wam więcej systemów obrony powietrznej, więcej rakiet dalekiego zasięgu i amunicji, a przede wszystkim czołgów. I to już teraz - mówił w ukraińskiej Radzie Najwyższej w Kijowie przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Parlament Europejski w przyjętej rezolucji wskazał konkretnie na konieczność przekazania Leopardów.

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

ms/IAR/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej