more_horiz
Wiadomości

Rośnie napięcie między Tajwanem a Chinami. Kolejne myśliwce wkroczyły w tajwańską strefę identyfikacji

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 06:33
W ciągu ubiegłych 24 godzin Chiny wysłały 31 samolotów wojskowych i 4 okręty do działań w okolicy kraju – podało tajwańskie ministerstwo obrony.
12 chińskich samolotów naruszyło tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej
12 chińskich samolotów naruszyło tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznejFoto: Shutterstock/Dave Colman

Z 31 samolotów chińskich samolotów wojskowych, które prowadziły działania w okolicach Tajwanu, 12 naruszyło tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) i przekroczyło medianę Cieśniny Tajwańskiej - stanowiącą nieoficjalną strefę buforową między obu stronami.

Jak podkreślono w oświadczeniu resortu obrony, w odpowiedzi na naruszenia strona tajwańska wysłała własne bojowe samoloty powietrzne (CAP) i okręty wojenne, by monitorowały sytuację. Włączone zostały systemy obrony przeciwrakietowej.

Codzienne naruszenia tajwańskiej strefy

Wojsko chińskie regularnie narusza strefę identyfikacji Tajwanu, w styczniu takie naruszenia miały miejsce codziennie – coraz częstsze stają się również naruszenia mediany Cieśniny Tajwańskiej. Rekordowe naruszenie miało miejsce w ubiegłym miesiącu, gdy z 71 chińskich maszyn wojskowych prowadziły działania w pobliżu Tajwanu, a 47 naruszyło linię mediany.

W tym tygodniu szef tajwańskiej dyplomacji Joseph Wu w wywiadzie dla stacji Sky News ostrzegał, że inwazja Chin na Tajwan jest obecnie bardziej prawdopodobna, a jej możliwą datą jest rok 2027, gdy przywódca ChRL Xi Jinping będzie się starał o przedłużenie swojej władzy i może zaatakować wyspę, by zostawić po sobie trwałe dziedzictwo.

Czytaj także:

pg,pap

Zobacz także

Zobacz także