more_horiz
Wiadomości

Izrael rozpoczął ćwiczenia z USA. "Skala znacznie przewyższa dotychczasowe przedsięwzięcia"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 16:19
Izrael i Stany Zjednoczone rozpoczęły największe w historii wspólne manewry na Morzu Śródziemnym. Ćwiczenia pod nazwą "Jupiter Oak 2023" mają być sygnałem dla Iranu i innych potencjalnych przeciwników Izraela.
Izrael rozpoczął ćwiczenia wojskowe z USA.
Izrael rozpoczął ćwiczenia wojskowe z USA.Foto: Kurtis Jacques/ Shutterstock

W manewrach uczestniczy 7 i pół tysiąca amerykańskich i izraelskich żołnierzy, a także 140 samolotów bojowych i 12 okrętów marynarki wojennej. Ćwiczenia są zaplanowane do piątku, a ich skala znacznie przewyższa dotychczasowe wspólne przedsięwzięcia wojskowe.

"Cele zagrażające marynarce wojennej"

Scenariusz manewrów zakłada między innymi uderzenie na cele zagrażające marynarce wojennej, a także bombardowanie południa Izraela, gdzie mieliby według scenariusza ćwiczeń, pojawić się sabotażyści.

Posłuchaj
00:45 12163560_1.mp3 Izrael rozpoczął ćwiczenia wojskowe z USA (IAR)

Izraelskie wojsko chce w ten sposób dać do zrozumienia Iranowi, że ewentualny atak ze strony Teheranu spotkałby się ze zdecydowaną odpowiedzią. Amerykanie z kolei twierdzą, że ćwiczenia to także sygnał dla Rosji i Chin, że Waszyngton nadal jest mocno zaangażowany na Bliskim Wschodzie i nie zamierza ustępować pola innym graczom.

Izrael i Stany Zjednoczone regularnie prowadzą ćwiczenia wojskowe. Ostatnie jak dotąd manewry lotnictwa obu krajów prowadzone były w listopadzie ubiegłego roku.

Czytaj także:


IAR/jb

Zobacz także

Zobacz także