more_horiz
Wiadomości

Moskiewska Grupa Helsińska do likwidacji. To najstarsza organizacja w Rosji broniąca praw człowieka

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 15:28
Moskiewski sąd zlikwidował Moskiewską Grupę Helsińską - najstarszą w Rosji i najbardziej szanowaną na świecie rosyjską organizację broniącą praw człowieka - informuje korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski.
Sąd w Rosji zlikwidował Moskiewską Grupę Helsińską
Sąd w Rosji zlikwidował Moskiewską Grupę HelsińskąFoto: FORUM/Reuters/REUTERS PHOTOGRAPHER

Grupę założyli w 1976 roku radzieccy dysydenci, w tym: Ludmiła Aleksiejewa, Siergiej Kowalow i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Andriej Sacharow. Wniosek o likwidację złożyło Ministerstwo Sprawiedliwości. Powód był błahy. Chodziło o to, że organizacja zarejestrowana w Moskwie prowadziła swoją działalność w innych miastach Rosji. Resort uznał, że Moskiewska Grupa Helsińska przekroczyła swoje uprawnienia.

W ocenie rosyjskich obrońców praw człowieka, to był tylko pretekst do zlikwidowania organizacji niewygodnej dla Władimira Putina i krytykującej wojnę. Wraz z likwidacją Moskiewskiej Grupy Helsińskiej Rosjanie zostali pozbawieni, liczących się w świecie i niezależnych od Kremla organizacji broniących ich praw.

Putin od dawna chciał likwidacji wszystkich organizacji broniących praw człowieka

W ocenie wiceprzewodniczącego, również zlikwidowanego przez władze, stowarzyszenia Memoriał Nikity Pietrowa, Kreml od dawna dążył do całkowitej likwidacji niezależnych organizacji obywatelskich.

- Te tendencje w rozwoju państwa w takim wydaniu, jakie dziś widzimy na Kremlu, to tendencje negatywne, które nie mają granic, na których oni mogliby się zatrzymać - powiedział rosyjski historyk.

W ciągu pięciu ostatnich lat kremlowski reżim zlikwidował liczące się organizacje broniące praw człowieka, w tym Centrum Obrony Praw Człowieka Memoriał oraz Ruch o Prawa Człowieka założony przez Lwa Ponomariowa.

Posłuchaj
00:53 12165759_1.mp3 Rosja: sąd zlikwidował Moskiewską Grupę Helsińską. O szczegółach w relacji Maciej Jastrzębski (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz: wicemarszałek Sejmu i poseł PSL Piotr Zgorzelski w Programie 1 Polskiego Radia

IAR/Maciej Jastrzębski

asp

Zobacz także

Zobacz także