more_horiz
Wiadomości

Szef MSZ Ukrainy dziękuje Polsce. "Wniosła decydujący wkład w tworzenie koalicji ws. czołgów"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 17:43
Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba poinformował, że w rozmowie z szefem polskiej dyplomacji Zbigniewem Rauem podziękował Polsce za wsparcie w kwestii dostaw czołgów Leopard dla Ukrainy.
Szef ukraińskiego MSZ podziękował Polsce za wsparcie w sprawie Leopardów
Szef ukraińskiego MSZ podziękował Polsce za wsparcie w sprawie LeopardówFoto: Shutterstock.com/M-SUR, Twitter.com/@DmytroKuleba

"Rozmawiałem telefonicznie ze Zbigniewem Rauem i podziękowałem Polsce, która pierwsza publicznie zadeklarowała przekazanie Leopardów, przyczyniając się w tej sposób do powstania koalicji w sprawie czołgów. Przed nami nowe zadania: pozyskanie zachodnich myśliwców, kolejne sankcje, wprowadzenie formuły pokojowej" - napisał na Twitterze Dmytro Kułeba.

Jak dodał minister, Ukraina pracuje z Polską nad rozwojem połączeń między oboma krajami. "Dziś rozmawialiśmy o tym, jak rozwinąć pasażerskie i towarowe połączenia kolejowe między naszymi krajami" - napisał Kułeba.

Dziś niemieckie władze poinformowały o tym, że przekażą walczącej Ukrainie czołgi Leopard. Jako producent tych czołgów, wyraziły też zgodę na przekazanie Ukrainie Leopardów przez inne kraje, które je mają.

Formuła pokoju. Co to w praktyce oznacza dla Ukrainy?

Szef ukraińskiego MSZ odniósł się we wpisie do nowych wyzwań, a jednym z nich jest, jak zaznaczył "wprowadzenie formuły pokojowej".

To dziesięciopunktowa formuła pokoju przedstawiona przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w listopadzie 2022 roku zawiera m.in postulaty dotyczące bezpieczeństwa jądrowego, żywnościowego i energetycznego, uwolnienia jeńców i deportowanych, realizacji postanowień Karty Narodów Zjednoczonych, przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy i ładu światowego, zakończenia działań bojowych, wycofania rosyjskich wojsk, przywrócenia sprawiedliwości, przeciwdziałania zbrodniom przeciwko środowisku, niedopuszczenia do eskalacji, a także podpisania dokumentu o zakończeniu wojny.

Czytaj także:

Zobacz: Andrzej Szejna (Nowa Lewica) w Programie 1 Polskiego Radia

IAR/PAP

asp

Zobacz także

Zobacz także