more_horiz
Wiadomości

Niemcy dostarczą leopardy Ukrainie. Szef MSZ: decyzja dobra, ale długo przeciągana

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 16:33
Decyzja dobra, długo wyczekiwana, długo przeciągana, ale cieszymy się, że na pewno poprze starania Ukrainy, społeczeństwa ukraińskiego o strategiczne zwycięstwo - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau odnosząc się do decyzji Niemiec o dostarczeniu Ukrainie czołgów Leopard 2.
Szef MSZ o decyzji Niemiec ws. przekazania Ukrainie Leopardów: decyzja dobra, długo wyczekiwana i długo przeciągana
Szef MSZ o decyzji Niemiec ws. przekazania Ukrainie Leopardów: decyzja dobra, długo wyczekiwana i długo przeciąganaFoto: Joanna Skladanek / Forum

Niemiecki rząd zapowiedział w środę dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2; w pierwszym etapie Niemcy chcą przekazać Ukrainie 14 czołgów Leopard typu 2A6 z zapasów Bundeswehry. Niemcy wydadzą też odpowiednie zezwolenia krajom partnerskim, które chcą szybko dostarczyć czołgi Leopard 2 ze swoich zapasów na Ukrainę. Poinformował o tym w oświadczeniu rzecznik rządu Steffen Hebestreit.

Decyzja dobra, ale długo wyczekiwana

W rozmowie z dziennikarzami w Sejmie szef MSZ ocenił zapowiedź niemieckiego rządu. - Decyzja dobra, długo wyczekiwana, długo przeciągana, ale cieszymy się, że na pewno poprze starania Ukrainy, społeczeństwa ukraińskiego o strategiczne zwycięstwo, a będzie to zwycięstwo całego wolnego świata, więc warto być razem - powiedział.

11 stycznia we Lwowie prezydent Andrzej Duda oświadczył, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard 2 (10-14 czołgów) w ramach budowania międzynarodowej koalicji w tej sprawie. Jak podkreślił, "przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa". 

W piątek w amerykańskiej bazie w Ramstein odbyło się spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy. Nie przyniosło ono jednak rozstrzygnięcia w postaci zgody Niemiec na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2 – na co przed spotkaniem bardzo liczyła Ukraina. Ponieważ Leopardy są produkowane przez Niemcy, wymagana jest zgoda tego kraju na przekazanie ich innemu państwu, niewchodzącemu w skład NATO.

Premier Mateusz Morawiecki w weekend mówił PAP, że w przypadku braku zgody Niemiec na przekazanie Leopardów 2 na Ukrainę, Polska będzie budować "mniejszą koalicję" państw, gotowych przekazać część swoich nowoczesnych czołgów dla walczącego sąsiada.

Czytaj także:

Leopardy dla Ukrainy

We wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że Niemcy otrzymali już polski wniosek o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Błaszczak zaapelował do strony niemieckiej o przyłączenie się do koalicji państw wspierających Ukrainę czołgami, ponieważ chodzi o bezpieczeństwo całej Europy.

Leopard 2 to czołg podstawowy produkowany przez niemiecki koncern Krauss-Maffei Wegmann. Jego pierwsze wersje weszły na wyposażenie niemieckiego wojska w latach 1979-1980; od tej pory powstają kolejne wersje pojazdów. Obecnie Leopardy 2 używane są przez wiele państw Europy, w tym Niemcy, Polskę, Turcję, Hiszpanię, Grecję, Danię czy Norwegię, a także państwa spoza NATO - np. Szwecję, Finlandię, Austrię oraz Szwajcarię.

***

PAP/as

Zobacz także

Zobacz także