more_horiz
Wiadomości

Zmasowany ostrzał Ukrainy. Wystrzelono kilkadziesiąt rakiet, są ofiary

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 18:11
Podczas kolejnego zmasowanego rosyjskiego ataku na Ukrainę, do którego doszło w czwartek, zginęło 11 osób. Rosjanie wystrzelili w kierunku Ukrainy ponad 50 rakiet. Ostrzały rakietowe poprzedzili atakami za pomocą dronów.
W kolejnym zmasowanym ostrzale Ukrainy przez Rosję zginęło 11 osób
W kolejnym zmasowanym ostrzale Ukrainy przez Rosję zginęło 11 osóbFoto: PAP/Viktor Kovalchuk

Jak wyjaśnia rzecznik ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ołeksandr Chorunży, Rosjanie za pomocą rakiet - ale też dronów - atakowali wiele obwodów Ukrainy.

Zmasowany ostrzał Ukrainy. Zginęło 11 osób

Ukraińska obrona zestrzeliła 47 z 55 rakiet. Te, które doleciały do celu, bądź też ułamki rakiet zestrzelonych spowodowały straty. Ołeksandr Chorunży przekazał, że uszkodzono 35 budynków. Rannych zostało 11 osób, także 11 osób zginęło.

Rosjanie celowali głównie w obiekty infrastruktury energetycznej, w wyniku czego w kilku ukraińskich obwodach zastosowano awaryjne wyłączenia energii elektrycznej. Najwięcej strat materialnych ataki spowodowały w obwodzie kijowskim.

W samej ukraińskiej stolicy ułamki rakiet zabiły jednego cywila, a dwóch raniły. Rakiety trafiły w obiekty energetyczne także m.in. w obwodach odeskim i dniepropietrowskim.

"Sytuacja sieci energetycznej jest ustabilizowana"

Jak zapewnił premier Ukrainy Denys Szmyhal, stan sieci energetycznej na Ukrainie jest pod kontrolą. Do najtrudniejszej sytuacji doszło w obwodzie kijowskim, gdzie ucierpiało kilka podstacji.

"Dzięki wysiłkom sektora energetycznego udało się ustabilizować sytuację po ostatnich atakach i powrócić do stałego harmonogramu wyłączeń" - czytamy w komunikacie firmy DTEK - największej, prywatnej spółki energetycznej na Ukrainie. DTEK apeluje do mieszkańców, by ze względu na złożoną sytuację nie uruchamiali w domach kilku urządzeń naraz.

Czytaj również:

Posłuchaj
00:53 Buszko IAR.mp3 11 osób zginęło podczas dzisiejszego zmasowanego rosyjskiego ataku. Rosjanie wystrzelili na Ukrainę ponad 50 rakiet. Ostrzały rakietowe poprzedzili atakami za pomocą dronów. Relacja Pawła Buszki (IAR)

IAR/jmo

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także