Erdogan zrywa negocjacje ws. poszerzenia NATO. Prezydent Finlandii: czas na poważną rozmowę

- Jeśli do czasu lipcowego szczytu NATO w Wilnie kwestia ratyfikacji przez Turcję członkostwa Finlandii w NATO nie posunie się naprzód, to czas na poważną dyskusję (z Erdoganem) – "jak mężczyzna z mężczyzną" – oznajmił prezydent Finlandii Sauli Niinisto.

2023-01-27, 05:56

Erdogan zrywa negocjacje ws. poszerzenia NATO. Prezydent Finlandii: czas na poważną rozmowę
Prezydent Niinisto: jeśli Erdogan nie zmieni zdania ws. rozszerzenia NATO, to czas na poważną rozmowę. Foto: PAP/Abaca/ Chiasson Paul/CP/ABACA

Prezydent był gościem wieczornego programu telewizji Yle. Przyznał, że do tej pory "z dystansem" podchodził do trudnych negocjacji z Turcją ws. ratyfikacji, tak aby nie nie stwarzać wrażenia, że Finlandia "błaga" o członkostwo.

Według niego nie ma też "oznak", aby za odwlekaniem przez Turcję przypieczętowania członkostwa Finlandii i Szwecji w Sojuszu, miał stać Władimir Putin. - Ma to związek z wewnętrzną polityką Turcji – odparł ucinając spekulacje. W połowie maja w Turcji odbędą się wybory prezydenckie i parlamentarne (o miesiąc szybciej niż wcześniej zaplanowano).

Turcja zrywa negocjacje

Prezydent Niinisto potwierdził również, że w dalszym ciągu celem Finlandii jest przede wszystkim wejście do NATO wspólnie ze Szwecją. Przyznał, że to tylko "w retoryce Turcji pozycje Szwecji i Finlandii są odmienne". 

W ostatnich tygodniach wzrosły napięcia na linii Sztokholm-Ankara. W ubiegły weekend w szwedzkiej stolicy miały miejsce antytureckie protesty, a pod ambasadą Turcji spalono Koran. Wcześniej przed sztokholmskim ratuszem wywieszono do góry nogami kukłę przedstawiającą przywódcę Turcji Recepa Tayipa Erdogana.

REKLAMA

Po tych wydarzeniach odwołane zostały wizyty szwedzkich i fińskich polityków w Ankarze, a strona turecka oświadczyła, że nie poprze wniosku Szwedów o akcesję do NATO i zrywa trójstronne rozmowy.

***

Dotychczas 28 spośród 30 członków Sojuszu ratyfikowało członkostwo Finlandii i Szwecji. Nie zrobiły tego tylko Turcja i Węgry (te mają to zrobić, jak wcześnie zapowiadano w lutym). Ankara od czerwcowego szczytu NATO w Madrycie prowadzi – na szczeblu rządowym – dialog z Finlandią i Szwecją postulując zmiany w polityce Helsinek i Sztokholmu (w szczególności) wobec separatystycznych organizacji kurdyjskich, stanowiących, jej zdaniem, dla Turcji zagrożenie terrorystyczne. Domaga się też ekstradycji z tych krajów niektórych opozycyjnych aktywistów.

***

PAP/as

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej