more_horiz
Wiadomości

Atak na męża Nancy Pelosi. Sąd udostępnił nagrania z napaści

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 07:00
Sąd w San Francisco udostępnił w piątek nagrania wideo i audio z ubiegłorocznego ataku na Paula Pelosi, męża ówczesnej spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Przedstawiają one m.in. moment ataku oraz przesłuchanie policyjne napastnika.
Sąd udostępnił nagranie obrazujące atak na męża Nancy Pelosi
Sąd udostępnił nagranie obrazujące atak na męża Nancy PelosiFoto: Arthur Dong/PAP/EPA; Twitter.com/@greg_price11

Jedno z nagrań zarejestrowanych przez policyjne kamery 28 października ub. r. przedstawia sytuację kiedy Paul Pelosi i napastnik, zidentyfikowany jako David DePape, usiłują wyrwać sobie młotek. Mężczyzna nie chce go oddać na wezwanie policji i uderza nim w głowę Pelosiego. Policjanci obezwładniają go i zakuwają w kajdanki.

Nagrania pokazują też m.in. moment włamania Davida DePape do rezydencji Pelosich a także Paula Pelosiego dzwoniącego na telefon alarmowy 911 i zgłaszającego w obecności napastnika, że czeka na swoją żonę, której nie było wtedy w San Francisco.

Na fragmencie z przesłuchania napastnik przyznał, że chciał wziąć Nancy Pelosi, jedną z czołowych polityków Partii Demokratycznej, jako zakładniczkę i z nią rozmawiać. - Jeśli powiedziałaby prawdę, puściłbym ją. Jeśli, k…., skłamałaby, zamierzałem połamać jej kolana - podkreślił.

Atak na męża Nancy Pelosi

David DePape mówił też o rzekomym szpiegowaniu przez Pelosi i jej partię kampanii byłego republikańskiego prezydenta Donalda Trumpa. Wskazał na "obsesję przestępczości" Demokratów. - To oni są przestępcami - przekonywał. Porównał swoje postępowanie do walki Ojców Założycieli USA z Brytyjczykami.

Telewizja CNN przypomniała, że atak był czynnikiem, który wpłynął na przyspieszenie decyzji Nancy Pelosi o wycofaniu się z przywództwa Demokratów w Izbie Reprezentantów, co zapowiadała już wcześniej.

CNN przytacza wypowiedź rzecznika Demokratki, że w wyniku napaści Paul Pelosi doznał pęknięcia czaszki oraz poważnych obrażeń prawego ramienia i rąk, a następnie musiał poddać się operacji. Prawnicy DePape'a sprzeciwiali się upublicznieniu nagrań, argumentując, że mogłoby to "nieodwracalnie zaszkodzić jego prawu do uczciwego procesu".

Czytaj także:

ng/PAP

Zobacz także

Zobacz także