more_horiz
Wiadomości

"Sytuacja na froncie jest trudna". Ukraiński wywiad wojskowy ostrzega przed "aktywną fazą wojny"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 14:29
Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow, cytowany przez portal Ukraińska Prawda przekazał, że "Ukrainę czeka »bardzo aktywna faza« wojny z Rosją. W lutym i marcu br. należy oczekiwać bardzo aktywnych działań na froncie".
Wywiad wojskowy: jesteśmy przed bardzo aktywną fazą wojny z Rosją
Wywiad wojskowy: jesteśmy przed "bardzo aktywną fazą" wojny z RosjąFoto: PAP/Vladyslav Musiienko

- Jesteśmy teraz przed bardzo aktywną fazą (wojny) - powiedział Jusow. Przyznał zarazem, że sytuacja na froncie jest trudna, a Rosjanie kontynuują działania ofensywne.

Jak tłumaczył, Rosjanie zdają sobie sprawę, że zwiększa się poparcie międzynarodowe dla Ukrainy, tak więc rzucają do działań ofensywnych swoich zmobilizowanych rezerwistów i najemników z Grupy Wagnera. Jusow zapewnił, że straty Rosjan znacznie przekraczają straty ukraińskie.

Przygotowania Rosjan

W ciągu minionej doby ukraińscy obrońcy w Donbasie ostatniej doby odparli szturmy Rosjan na 8 odcinkach frontu, w tym w okolicach miasta Bachmut. To właśnie w obwodach donieckim i ługańskim Rosjanie mogą dokonać kolejnej szeroko zakrojonej ofensywy. Jest ona nieunikniona - tak twierdzi sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Ołeksij Daniłow.

Jak stwierdził w wywiadzie udzielonym telewizji Sky News, Rosjanie przygotowują się do maksymalnego zaostrzenia, zbierają wszystkie swoje siły i trenują swoich żołnierzy. Jak podkreślił, każdy scenariusz rozwoju wydarzeń możliwy jest w najbliższych 2-3 tygodniach.

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także