more_horiz
Wiadomości

Chiński balon szpiegowski wleciał w przestrzeń powietrzną USA. Pentagon rozważa jego zestrzelenie

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 01:54
Pentagon śledzi od kilku dni chiński balon szpiegowski, który porusza się w przestrzeni powietrznej Stanów Zjednoczonych - poinformowali w czwartek amerykańscy urzędnicy obrony.
USA. Pentagon śledzi chiński balon szpiegowski, lecący nad USA
USA. Pentagon śledzi chiński balon szpiegowski, lecący nad USAFoto: Shutterstock/Keith Homan

- Oczywiście celem tego balonu jest obserwacja - powiedział cytowany przez agencję Reutera wysoki rangą urzędnik obrony USA.

Urzędnik sprecyzował, że Waszyngton śledzi balon, odkąd kilka dni temu wszedł on w przestrzeń powietrzną USA. Ruch obiektu jest monitorowany m.in. przez załogowy samolot wojskowy USA.

Pentagon rozważa zestrzelenie

Jak pisze agencja AP, informację tę potwierdził rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder, który wydał krótkie oświadczenie w tej sprawie. Przyznał, że rząd nadal śledzi balon, który "przemieszcza się obecnie na wysokości znacznie powyżej komercyjnego ruchu lotniczego i nie stanowi militarnego ani fizycznego zagrożenia dla ludzi na ziemi".

Dodał, że podobną aktywność balonów obserwowano w ciągu ostatnich kilku lat.

Jak podaje Reuters, dowódcy wojskowi USA rozważają zestrzelenie balonu szpiegowskiego nad Montaną przy pomocy myśliwców F-22, ale ostatecznie zrezygnowali z tego planu ze względu na potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa ze strony spadających części latającego obiektu.

Zobacz także:

jp/PAP

Zobacz także

Zobacz także