more_horiz
Wiadomości

Ukraina dąży do integracji z UE. Charles Michel zapewnia o wsparciu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 13:52
"Będziemy wspierać Ukrainę na każdym etapie jej drogi do Unii Europejskiej" - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, który przybył na szczyt Unii Europejskiej i Ukrainy do Kijowa.
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, prezydent Wołodymyr Zełenski oraz ukraiński premier Denys Szmyhalp podczas spotkania w Kijowie 02.02.2023 r.
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, prezydent Wołodymyr Zełenski oraz ukraiński premier Denys Szmyhalp podczas spotkania w Kijowie 02.02.2023 r.Foto: PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz szef unijnej dyplomacji Josep Borrell przyjechali do Kijowa już w czwartek. Von der Leyen napisała na Twitterze, po wspólnej konferencji prasowej z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem, że UE i Ukraina jeszcze nigdy wcześniej tak blisko nie współpracowały.

Charles Michel i Ursula Von der Leyen spotkają się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim

Przywódcy omówią na piątkowym szczycie m.in. europejską drogę Ukrainy i proces akcesyjny, reakcję UE na rosyjską wojnę napastniczą przeciwko Ukrainie, ukraińskie inicjatywy na rzecz pokoju, współpracę w kwestiach odbudowy i pomocy oraz w dziedzinie energii, oraz kwestię światowego bezpieczeństwa żywnościowego.

Zwieńczeniem rozmów będzie podpisanie wspólnej deklaracji. Według agencji Reutera jej fragment będzie dotyczyć dalszego wsparcia przez UE "Ukrainy i Ukraińców w obliczu trwającej wojny z Rosją, tak długo, jak będzie to konieczne".

Szef dyplomacji UE odwiedził ukraińskich saperów

Josep Borrell, szef dyplomacji Unii Europejskiej, spotkał się pod Kijowem z ukraińskimi saperami – powiadomiła w piątek agencja Ukrinform. W Kijowie odbywa się szczyt Ukraina-UE.

Według agencji Borrell odwiedził miejscowość Nemiszajewe w obwodzie kijowskim, położoną pomiędzy Irpieniem i Borodzianką.

Wsparcie UE w odbudowie Ukrainy

Pytany o wsparcie UE na odbudowę Ukrainy, Borrell oświadczył, że Unia zamierza pomagać Ukrainie "na wszystkich możliwych kierunkach i we wszystkich możliwych wymiarach".

"Obecnie jesteśmy na etapie, gdy bardzo ważne jest zapobieganie zniszczeniom. I im mniej będzie zniszczeń, tym łatwiejsza będzie odbudowa" – powiedział unijny urzędnik, cytowany przez Ukrinform.

Trwa 24. szczyt UE-Ukraina

W piątek w Kijowie odbywa się 24. szczyt UE-Ukraina. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen spotkają się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Rozmowy mają być silnym sygnałem poparcia UE dla europejskiej drogi Ukrainy. Zwieńczeniem szczytu będzie podpisanie wspólnej deklaracji.

Jest to pierwszy szczyt UE–Ukraina od początku rosyjskiej agresji, rozpoczętej w lutym 2022 r., a także od przyznania Ukrainie przez Radę Europejską statusu kraju kandydującego, co nastąpiło w czerwcu ubiegłego roku.

Zobacz także:

PAP/ka

Zobacz także

Zobacz także