more_horiz
Wiadomości

Pułapy cenowe na rosyjskie produkty naftowe. Jest formalna zgoda państw członkowskich UE

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 17:15
Limity cenowe na produkty naftowe z Rosji jeszcze bardziej ograniczą zasoby Putina do prowadzenia wojny. To komentarz przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do zatwierdzonych dziś ostatecznie pułapów cenowych. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 
UE: formalnie przyjęto pułapy cenowe dla rosyjskich produktów ropopochodnych
UE: formalnie przyjęto pułapy cenowe dla rosyjskich produktów ropopochodnychFoto: noomcpk/shutterstock

W piątek wstępnie uzgodnili je ambasadorowie 27 krajów członkowskich. Pułap na rosyjski diesel wyniesie 100 dolarów za baryłkę, a na olej opałowy 45 dolarów za baryłkę.

"Rosja płaci wysoką cenę, ponieważ nasze sankcje niszą jej gospodarkę, cofając ją o całe pokolenie" - napisała w oświadczeniu szefowa Komisji dodając, że wraz z pułapami cenowymi na produkty naftowe presja jest jeszcze większa.

Kiedy wejdą limity cenowe?

Limity cenowe, które dotyczą sprzedaży do krajów spoza Unii, wejdą w życie w niedzielę wraz z embargiem, który Wspólnota wprowadza u siebie. Na wniosek Polski i krajów bałtyckich uzgodniono mechanizm dostosowujący pułapy cenowe na produkty z rosyjskiej ropy do wahań rynkowych. Regularnie, co dwa miesiące, będzie odbywał się przegląd.

Jest też 55-dniowy okres przejściowy dla statków przewożących rosyjskie produkty ropopochodne, które zostały kupione i załadowane przed wejściem w życie pułapów cenowych i które zostaną rozładowane przed 1 kwietnia.

Czytaj też:

mr/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także