more_horiz
Wiadomości

"To fikcja". Doradca Zełenskiego o obietnicy Putina złożonej b. premierowi Izraela

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2023 16:55
Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak nazwał fikcją relację byłego premiera Izraela Naftalego Bennetta z Władimirem Putinem, który miał obiecać, że nie zabije prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Naftali Bennett i Władimir Putin
Naftali Bennett i Władimir PutinFoto: SPUTNIK POOL/PAP/EPA

"Pojawiają się dziwne insiderskie informacje byłych oficjeli na temat »mediacji«. Putin jakoby dawał »gwarancje niezabijania«, a »Zachód przerwał perspektywiczne negocjacje«. To wszystko fikcja" - napisał Mychajło Podolak na Twitterze.

Dodał następnie, że za inwazją rosyjską "stoi nie ekspansja NATO, gwarancje bezpieczeństwa czy też sankcje, ale pragnienie Rosji, by zniszczyć Ukrainę i zabijać Ukraińców".

Rozmowy izraelsko-rosyjskie

Wcześniej w niedzielę zachodnie media przekazały wypowiedź Naftalego Bennetta, który w wywiadzie opisywał, że gdy w marcu 2022 roku spotkał się z Władimirem Putinem, zapytał gospodarza Kremla, czy planuje zabicie prezydenta Ukrainy. Ten - według byłego premiera Izraela - miał obiecać, że tego nie zrobi.

Jak przypomina agencja AP, Naftali Bennett w marcu 2022 roku, krótko po napaści rosyjskiej na Ukrainę, był premierem Izraela od sześciu miesięcy. Jego próby mediacji między Ukrainą i Rosją nie odniosły sukcesu, a po przedterminowych wyborach parlamentarnych w Izraelu Bennett wycofał się z polityki.

W listopadzie zeszłego roku wysiłki podejmowane przez Naftalego Bennetta na początku wojny komentował Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla mediów izraelskich. Wyraził wówczas przekonanie, że strona rosyjska nie potrzebowała mediatora, lecz "kogoś, kto będzie opóźniał sprawy". W "Bennettcie widzieli taką osobę. Wykorzystali go. Chciał zatrzymać wojnę, ale nie mógł" - oświadczył Wołodymyr Zełenski. 

Czytaj także:

ng/PAP

Zobacz także

Zobacz także