more_horiz
Wiadomości

Katastrofa na Bliskim Wschodzie. Prezydent Biden przekazał kondolencje i zaoferował pomoc

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 04:47
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przekazał kondolencje prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi w związku z trzęsieniem ziemi. W Turcji zginęło 2379 osób, a 14 483 zostały ranne - wynika z najnowszych danych. 
Prezydent USA przekazał kondolencje prezydentowi Turcji oraz zaoferował pomoc
Prezydent USA przekazał kondolencje prezydentowi Turcji oraz zaoferował pomocFoto: PAP/EPA/ALLISON DINNER

Amerykański prezydent w rozmowie z tureckim przywódcą potwierdził gotowość Waszyngtonu do pomocy w akcji ratunkowej. Joe Biden "zauważył, że zespoły amerykańskich ratowników bezzwłocznie się rozlokowują, aby wspierać działania poszukiwawcze i ratownicze służb tureckich oraz koordynować inne działania pomocowe, których mogą potrzebować osoby dotknięte trzęsieniem ziemi" - napisano w oświadczeniu Białego Domu. Chodzi między innymi o pomoc medyczną i dostarczanie artykułów pierwszej potrzeby.

Katastrofalne trzęsienie ziemi

Potwierdzona liczba ofiar śmiertelnych wstrząsów na granicy Turcji i Syrii wzrosła do ponad 4300. Tureckie i syryjskie zespoły reagowania na katastrofy informują, że w kilku miastach ponad 5600 budynków - w tym wiele wielopiętrowych budynków mieszkalnych - jest zrównanych z ziemią.

Agencja humanitarna AFAD poinformowała, że w Turcji z powodu trzęsienia ziemi zginęło już 2921 osób. Łącznie z ofiarami z Syrii to 4365 osób. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że zginęło nawet 20 tysięcy osób.

Do pierwszego trzęsienia ziemi doszło wczoraj około 4:30 nad ranem czasu miejscowego. Drugie trzęsienie zanotowano około 13:00. Ziemia trzęsie się cały czas, zanotowano setki wstrząsów wtórnych. Łącznie obszar dotknięty kataklizmem rozciąga się na ponad 330 kilometrów.

Trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa. Bierze w niej udział około 10 tysięcy ratowników tureckich, ale pomoc zaoferowało 45 krajów, w tym Polska. Po północy samolot z członkami grupy poszukiwawczo-ratowniczej HUSAR Poland wylądował na lotnisku w tureckim Gaziantep. Do Turcji poleciało 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i osiem wyszkolonych psów, aby uczestniczyć w akcji ratowniczo-poszukiwawczej.

Czytaj także:

Szpitale w Turcji i Syrii są przepełnione, niektóre trzeba było ewakuować, gdyż wstrząsy naruszyły konstrukcję budynków.

Było to jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi w tej części świata od co najmniej stu lat. Do poprzedniego potężnego wstrząsu o sile 7,4 stopnia doszło w Turcji w 1999 roku. Zginęło wówczas ponad 17 tysięcy ludzi, w tym około 1000 w Stambule.

IAR/PAP/as

Zobacz także

Zobacz także