more_horiz
Wiadomości

Trudna misja polskich strażaków w Turcji. Udało się uratować dziesiątą osobę

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 12:07
Od wtorku w tureckiej miejscowości Besni trwa akcja polskiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej HUSAR. Przez kilkoma minutami pojawiła się informacja o uratowaniu spod gruzów przez polskich ratowników 10. osoby. Po trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii nadal w zatrważającym tempie rośnie liczba ofiar. Według najnowszych informacji przekroczyła ona 9,6 tysiąca. W Turcji zginęło 7108 osób, natomiast w Syrii - 2547.
Polskim strażakom udało się uratować 10. osobę spod gruzów po trzęsieniu ziemi w Turcji
Polskim strażakom udało się uratować 10. osobę spod gruzów po trzęsieniu ziemi w TurcjiFoto: twitter.com/ABartkowiak_PSP

Dowódca polskiej misji ratowniczej brygadier Grzegorz Borowiec powiedział w TVP Info, że warunki atmosferyczne i zakłócenia akustyczne geofonów utrudniają prace.

Polscy ratownicy uratowali w Turcji spod gruzów 10. osobę

- Często osoby, które chcą pomagać jako wolontariusze - korzystając z geofonów - generują dużą ilość dźwięku, co przeszkadza nam w zlokalizowaniu ofiar. Mamy też zapewnienie burmistrza miasta dotyczące dostarczenia nam pomocy wojskowej w czyszczeniu terenu na czas naszego rekonesansu - dodał Grzegorz Borowiec.

Polscy strażacy pracujący w Turcji wydobyli do tej pory spod gruzów 10 żywych osób. Informację o ostatniej uratowanej osobie przed kilkoma minutami na Twitterze podał komendant główny PSP gen. bryg. Andrzej Bartkowiak.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Polscy strażacy walczą o każde życie

Na miejscu pracują cztery zespoły z Polski, w skład których wchodzi kilkudziesięciu strażaków. Wspomagają ich specjalnie wyszkolone psy. Akcja poszukiwawczo-ratownicza potrwa jeszcze kilka dni.

Do Turcji z Polski wyjadą także ratownicy górniczy, zaś minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak zapowiedział wysłanie tam także medyków wojskowych.

Posłuchaj
00:59 grygorcewicz IAR.mp3 Polscy strażacy i ratownicy z grupy HUSAR przeszukują zawalone w wyniku trzęsienia ziemi budynki w tureckim mieście Besni w południowo-wschodniej części kraju. Relacja Dawida Grygorcewicza (IAR)

"Polska pomoc wynika z sympatii do narodu tureckiego"

Jak podkreślił minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, polska pomoc dla Turcji wynika nie tylko z sojuszniczych relacji z tym państwem, lecz także z empatii i przyjaźni między społeczeństwami polskim i tureckim.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił profesjonalizm, którym wyróżnia się polska grupa strażaków pomagająca ofiarom trzęsienia ziemi. - Cieszę się, że możemy pomagać w sposób usystematyzowany, profesjonalny, potwierdzając europejską markę naszych ratowników - przede wszystkim strażaków - którzy w Europie są znani nie tylko z gotowości do pomocy, lecz także z wysokiej klasy profesjonalizmu - powiedział Zbigniew Rau.

Posłuchaj
00:23 Rau IAR.mp3 Szef polskiej dyplomacji podkreślił profesjonalizm, którym wyróżnia się polska grupa strażaków pomagająca ofiarom trzęsienia ziemi (IAR)

IAR/jmo/kor

Zobacz także

Zobacz także