more_horiz
Wiadomości

Polska reaguje na skazanie przez białoruski sąd Poczobuta. Zamknięcie przejścia w Bobrownikach i kolejne sankcje

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 11:14
Od 10 lutego od godz. 12.00 ruchu na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach będzie zawieszony - poinformował Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator ds. służb specjalnych.
Akcja solidarnościowa z uwięzionym dziennikarzem i działaczem Związku Polaków na Białorusi Andrzejem Poczobutem
Akcja solidarnościowa z uwięzionym dziennikarzem i działaczem Związku Polaków na Białorusi Andrzejem PoczobutemFoto: PAP/Artur Reszko

"Z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa zdecydowałem o zawieszeniu do odwołania od 10 lutego br. od godz. 12.00 ruchu na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach" - napisał Mariusz Kamiński.

Jak dodał, w związku z uchwałą Sejmu RP w sprawie Andrzeja Poczobuta polecił także odpowiednim służbom przygotowanie wniosków o wpisanie na listę sankcyjną kolejnych osób związanych z reżimem Łukaszenki odpowiedzialnych za represje wobec Polaków na Białorusi.

Wyrok: 8 lat więzienia

Sędzia Grodzieńskiego Sądu Obwodowego ogłosił w środę wyrok ośmiu lat więzienia o zaostrzonym rygorze dla działacza mniejszości polskiej na Białorusi i dziennikarza Andrzeja Poczobuta. W politycznym procesie był on oskarżony z dwóch artykułów kodeksu karnego, dotyczących "wzniecania nienawiści" oraz "wzywania do działań na szkodę Białorusi".

Proces Andrzeja Poczobuta rozpoczął się 16 stycznia i toczył się przed sądem obwodowym w Grodnie. Rozprawy były utajnione, o czym zdecydował sędzia na wniosek prokuratora.

Andrzej Poczobut, działacz polskiej mniejszości, członek władz Związku Polaków na Białorusi i znany dziennikarz z Grodna, został zatrzymany w marcu 2021 roku i od tamtej pory stale przebywa w areszcie. Nie miał możliwości spotkania z rodziną.

Organizacje praw człowieka uznają go za więźnia politycznego, a postępowanie wobec niego za motywowane politycznie. Władze Polski oraz społeczność międzynarodowa apelują do władz Białorusi o uwolnienie aktywisty oraz o zaprzestanie represji wobec przedstawicieli mniejszości.

Czytaj także:

pg,TT

Zobacz także

Zobacz także