more_horiz
Wiadomości

Nowe doniesienia w sprawie Katargate. Śledczy sprawdzają kolejnych deputowanych

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2023 12:30
W śledztwie belgijskiej prokuratury w sprawie korupcji w Parlamencie Europejskim pojawiły się nowe nazwiska - informuje czwartkowe "Politico". Jak pisze portal, eurodeputowane Mari Arena i Alessandra Moretti należały do "kwadrumwiratu" - wspólnie z aresztowanymi Andreą Cozzolino i Markiem Tarabellą.
Sprawa tzw. Katargate zatacza coraz szersze kręgi, na światło dzienne wypływają kolejne nazwiska - pisze Politico
Sprawa tzw. Katargate zatacza coraz szersze kręgi, na światło dzienne wypływają kolejne nazwiska - pisze "Politico"Foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Belgijskie śledztwo w sprawie domniemanej korupcji i kupowania wpływów przez Katar i Maroko w Parlamencie Europejskim rozszerzyło się - pisze czwartkowe "Politico" - o eurodeputowane: Belgijkę Marię Arenę i Włoszkę Alessandrę Moretti. Obie należą do frakcji Socjalistów i Demokratów.

Kwadrumwirat w Parlamencie Europejskim

Eurodeputowane są powiązane z dochodzeniem prowadzonym przez belgijskich prokuratorów, zgodnie z nakazem wydanym wobec włoskiego europosła Andrei Cozzolino. Został on aresztowany w zeszłym tygodniu pod zarzutem korupcji, prania brudnych pieniędzy i udziału w organizacji przestępczej. Nakaz został wydany 10 lutego przez belgijskiego sędziego śledczego Michela Claise'a.

Według dokumentu Arena i Moretti należały do "kwadrumwiratu” wraz z Cozzolino i belgijskim eurodeputowanym Markiem Tarabellą, który również został aresztowany w zeszłym tygodniu.

"Czwórka, jak wynika z nakazu, wykonała polecenie byłego europosła Piera Antonio Panzeriego, domniemanego prowodyra sieci działającej w Parlamencie Europejskim, który zawarł ugodę z belgijskimi prokuratorami" - podaje "Politico".

Działanie zgodnie z instrukcjami

Skandal związany z kupowaniem wpływów wstrząsnął stolicą UE po tym, jak belgijskie władze dokonały nalotu na domy i biura w grudniu 2022 r. w związku z zarzutami, że Katar i Maroko rozdawały gotówkę i prezenty, aby zapewnić sobie uprzywilejowane traktowanie w Parlamencie Europejskim.

Arena i Moretti miały działać zgodnie z instrukcjami Panzeriego podczas spotkania w sprawie ewentualnej rezolucji Parlamentu w sprawie Kataru pod koniec 2021 r. Panzeri, który na tym etapie nie był już posłem do PE i nie uczestniczył w spotkaniu, udzielał wskazówek swojemu byłemu asystentowi, starając się wpłynąć na ewentualne rozstrzygnięcie.

Nazwiska ujawnione w SMS-ach

Plan i tożsamość członków tzw. kwadrumwiratu zostały ujawnione w wiadomościach tekstowych wysłanych do Panzeriego przez jego byłego asystenta, Giuseppe Meroniego, który nadal pracował wówczas w grupie Socjalistów i Demokratów.

Panzeri zawarł w zeszłym miesiącu ugodę z belgijskimi prokuratorami. W zamian za przekazanie informacji w sprawie obiecano mu obniżenie kary.

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także