more_horiz
Wiadomości

Joe Biden: wspieranie Ukrainy wzmacnia nasze narodowe bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 23:38
"W całym kraju, w dużych miastach i małych miasteczkach, z naszych domów powiewają ukraińskie flagi. W ciągu ostatniego roku Demokraci i Republikanie zjednoczyli się, by stanąć w obronie wolności. Tacy są Amerykanie" - napisał na Twitterze prezydent USA Joe Biden w rocznicę napaści Rosji na Ukrainę. "Wspieranie Ukrainy i wspieranie wolności wzmacnia nasze narodowe bezpieczeństwo" - podkreśił.
Joe Biden był w Kijowie w poniedziałek, tuż przed oficjalnąwizytą w Polsce
Joe Biden był w Kijowie w poniedziałek, tuż przed oficjalną wizytą w PolsceFoto: Zuma Press/ FORUM

"Rok temu świat przygotowywał się na upadek Kijowa" - napisał na Twitterze prezydent USA Joe Biden, cytując w rocznicę eskalacji rosyjskiej wojny na Ukrainie swoje warszawskie wystąpienie. "Byłem w Kijowie w tym tygodniu i mogę zdać relację: Kijów stoi mocno. Kijów stoi dumnie. A co najważniejsze, Kijów stoi wolny" - podkreślił.

"Rok po pierwszych bombach Ukraina jest nadal niezależna i wolna" - napisał prezydent USA. "Ukraińscy wojownicy odzyskali ziemie od Chersonia po Charków. I na więcej niż połowie terenów zajętych wcześniej przez Rosjan znów dumnie powiewają ukraińskie flagi" - dodał.

»ROK OD ROSYJSKIEJ AGRESJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

"Jak powiedział Prezydent Zełenski, gdy odwiedził w grudniu USA »Ta walka określi, w jakim świecie żyją nasze dzieci i wnuki, a potem ich dzieci i wnuki« .Nie mówił tylko o dzieciach Ukrainy, mówił o nas wszystkich" - stwierdził Joe Biden.

Wsparcie Ukrainy w imię bezpieczeństwa USA

Przywódca USA skomnetował wypowiedź, jaką na Twitterze zamieścił republikański senator z Utah Mitt Romney. Dawny gubernator i były kandydat na prezydenta napisał, że "wspieranie Ukrainy leży w interesie Stanów Zjednoczonych. Jeżeli Rosja może bezkarnie napaść, podporządkować i splądrować Ukrainę, zrobi to samo z innymi. A świat pogrążony w wojnie zmniejsza bezpieczeństwo Amerykanów".

"Senator Romney pierwszy przyzna, że często się ze sobą nie zgadzamy" - zauważył prezydent Biden. "Ale obaj wiemy to samo. Wspieranie Ukrainy i wspieranie wolności wzmacnia nasze narodowe bezpieczeństwo".

"Zjednoczeni w obronie wolności. Tacy są Amerykanie"

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zaznaczył także, że mieszkańcy USA wywiesili w piątek ukraińskie flagi okazując solidarność z Ukrainą w rocznicę rosyjskiej inwazji. Podkreślił, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy Demokraci i Republikanie "zjednoczyli się, by stanąć w obronie wolności".  "Tacy są Amerykanie" - stwierdził Joe Biden.

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także