more_horiz
Wiadomości

Macron ogranicza militarną obecność w Afryce. "To nie jest prywatne podwórko Francji"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 21:41
Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił zmniejszenie francuskiego kontyngentu w Afryce. Francuski przywódca poinformował o tym w przemówieniu wygłoszonym w Pałacu Elizejskim na dwa dni przed rozpoczęciem swojej podróży i serii wizyt w kilku afrykańskich krajach.
Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił zmniejszenie francuskiego kontyngentu w Afryce
Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił zmniejszenie francuskiego kontyngentu w AfryceFoto: PAP/EPA/STEFANO RELLANDINI / POOL

Prezydent Macron odwiedzi w przyszłych dniach Gabon, Angolę, Kongo i Demokratyczną Republikę Konga.

Macron wycofuje francuskie wojska z Afryki

Emmanuel Macron powiedział, że chce zerwać z dawną polityką wpływów i interwencjonizmu w Afryce i że potrzebna jest większa współpraca pomiędzy Francją, a afrykańskimi armiami.

- Ta transformacja rozpocznie się w nadchodzących miesiącach od widocznej redukcji naszych sił w bazach wojskowych i wzrostu w nich sił naszych afrykańskich partnerów - poinformował francuski prezydent. Obecnie w Afryce stacjonuje ponad 3 tysiące francuskich żołnierzy.

"Afryka nie jest prywatnym podwórkiem Francji"

Polityk stwierdził, że Francja nie da się wciągnąć w rywalizację między światowymi potęgami o kontrolę nad Afryką, ponieważ nie chce, by jego kraj był postrzegany jako "kozioł ofiarny" odpowiedzialny za kryzysy na tym kontynencie. - Afryka nie jest prywatnym podwórkiem Francji. Mamy tam tylko obowiązki, interesy i przyjaźnie - oświadczył Emmanuel Macron.

Prezydent Francji wskazał, że celem jego podróży będzie promowanie nowego modelu zrównoważonego partnerstwa. Zapowiedział też rozpoczęcie prac nad ustawą o restytucji afrykańskich dzieł sztuki.

Posłuchaj
00:58 Foltzer IAR.mp3 Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił zmniejszenie francuskiego kontyngentu w Afryce. Relacja Stefana Foltzera (IAR)

Czytaj również:

IAR/jmo

Zobacz także

Zobacz także