more_horiz
Wiadomości

Protesty we Francji. Po starciach z policją aresztowano kilkadziesiąt osób

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 23:56
Po sobotnich starciach demonstrantów z policją w Paryżu aresztowano 76 osób - poinformowała agencja AFP. Główne manifestacje odbyły się na Placu Italii.
Francja. Kolejny dzień protestów. Zatrzymano kilkadziesiąt osób
Francja. Kolejny dzień protestów. Zatrzymano kilkadziesiąt osóbFoto: PAP/EPA/TERESA SUAREZ

To był już trzeci z rzędu wieczór, jak w Paryżu protestowano przeciwko ogłoszonemu w czwartek przez premier Elisabeth Borne odwołaniu się do artykułu 49.3 Konstytucji, który pozwala na przyjęcie bez głosowania w parlamencie tekstu ustawy reformującej.

Francja. Protesty w Paryżu

Głównym miejsce protestu tym razem był Plac Italii, bowiem władze zakazały manifestacji na Placu Concorde i Polach Elizejskich. W wąskich uliczkach zebrało się kilka tysięcy osób, z których część starła się z policją. Służby użyły gazu łzawiącego, a następnie armatek wodnych.

Protestujący skandowali hasła antyrządowe, domagali się też rezygnacji prezydenta Emmanuela Macrona. "Macron, ta reforma będzie twoim Wietnamem" - brzmiało jedno z haseł wymalowane farbą na ścianie ogrodu Tuileries.

Według ministerstwa spraw wewnętrznych Francji w czwartek na Placu Concorde zgromadziło się 10 tys. osób, 258 zostało aresztowanych. W piątek, gdy zgromadziły się tam 4 tys. osób, zatrzymano 61 z nich.

Francuzi nie chcą podniesienia wieku emerytalnego

Protesty wybuchły, gdy rząd zdecydował się w czwartek skorzystać z art. 49.3 konstytucji, który daje mu możliwość przyjęcia reformy emerytalnej bez poddawania jej projektu pod głosowanie w Zgromadzeniu Narodowym, izbie niższej parlamentu.

Ustawa wprowadzająca zmiany w systemie emerytalnym podwyższa wiek, w którym można przejść na emeryturę, z 62 do 64 lat.

W piątek w Zgromadzeniu Narodowym zostały złożone dwa wnioski o wotum nieufności dla rządu premier Elisabeth Borne.

Zobacz także:

jp/AFP/PAP

Zobacz także

Zobacz także