more_horiz
Wiadomości

Belgijskie media o przemówieniu premiera Morawieckiego: polski rząd jest na pierwszej linii wsparcia Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 16:43
Przemówienie premiera RP Mateusza Morawieckiego, wygłoszone w poniedziałek na Uniwersytecie w Heidelbergu, należy do serii programowych przemówień na temat przyszłości Europy. Swoje wizje Wspólnoty wcześniej przedstawili prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz - podkreśla we wtorek brukselski portal informacyjny Euractiv.
Premier Mateusz Morawiecki wygłosił w Niemczech wykład na temat przyszłości Europy w obliczu rosyjskiej inwazji
Premier Mateusz Morawiecki wygłosił w Niemczech wykład na temat przyszłości Europy w obliczu rosyjskiej inwazjiFoto: Facebook/Mateusz Morawiecki

"Polski premier Mateusz Morawiecki przedstawił swoją wizję przyszłości Europy w przemówieniu na Uniwersytecie w Heidelbergu w Niemczech, podkreślając rolę suwerennych państw narodowych przeciwko europejskiej federacji. Konserwatywny polski rząd jest na pierwszej linii frontu, wspierając Ukrainę przeciwko Rosji i zawsze był pronatowski. Ale jeśli chodzi o proces integracji Europy, wyraża wątpliwości co do pogłębiania kompetencji instytucji unijnych" - przypomina Euractiv.

"Nic lepiej nie uchroni wolności narodów, ich kultury, bezpieczeństwa społecznego, gospodarczego, politycznego i militarnego niż państwa narodowe" – przytacza słowa Mateusza Morawieckiego portal.

Alternatywą dla Europy suwerennych państw narodowych byłaby "technokratyczna utopia, którą niektórzy w Brukseli wydają się sobie wyobrażać" lub "neoimperializm" – cytuje.

"Europa może paść ofiarą tych samych błędów z przeszłości"

Jak zauważa Euractiv, przemówienie Morawieckiego należy do serii innych przemówień na temat przyszłości Wspólnoty, wygłoszonych przez przywódców UE, takich jak kanclerz Niemiec Olaf Scholz w Pradze w sierpniu 2022 r. i prezydenta Francji Emmanuel Macrona na Sorbonie w 2017 r.

W swoim przemówieniu w Pradze Scholz powiedział, że traktaty UE nie są "wyryte w kamieniu" i że rozszerzenie UE powinno nastąpić wraz z jej reformą. Niemcy naciskają na rezygnację z zasady jednomyślności w sprawach zagranicznych i polityki podatkowej – uzależniając od tego swoją zgodę na przyjęcie nowych państw członkowskich.

"Jeśli poszczególne narody Unii Europejskiej będą dążyć do dominacji nad innymi, Europa może paść ofiarą tych samych błędów z przeszłości" – ostrzegł Morawiecki w Heidelbergu, mówiąc, że jego "proeuropejskość" wyrażać się będzie w poparciu dla rozszerzenia UE, a nie dla dalszej centralizacji.

Euractiv zwraca uwagę, że w swoim wystąpieniu premier RP skrytykował Komisję Europejską, która niedawno ogłosiła, że pozwie Polskę za dwa orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, które zdaniem Komisji kwestionują prymat zasady prawa unijnego.

Czytaj także:

"Bicie innych batem 'wartości europejskich' bez uzgodnienia ich definicji i zrozumienia, jakie zmiany muszą wprowadzić poszczególne kraje, jest (...) autodestrukcyjne dla Unii Europejskiej" – cytuje Euractiv Morawieckiego.

"Czy naprawdę chcemy paneuropejskiej kosmopolitycznej elity z ogromną władzą, ale bez mandatu wyborczego?" – pytał premier.

Wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego:

PAP/mg

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także