more_horiz
Wiadomości

Szef biura prezydenta Ukrainy: słowa premiera Morawieckiego kolejny raz demonstrują polskie wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 18:38
Bardzo ważne słowa premiera Mateusza Morawieckiego w niemieckim Heidelbergu po raz kolejny demonstrują szczere polskie wsparcie dla ukraińskiego narodu - oświadczył we wtorek Andrij Jermak, szef biura administracji prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Szef biura prezydenta Ukrainy: bardzo ważne słowa polskiego premiera w Heidelbergu
Szef biura prezydenta Ukrainy: bardzo ważne słowa polskiego premiera w HeidelberguFoto: twitter/Kancelaria Premiera

"Bardzo ważne słowa Mateusza Morawieckiego podczas wystąpienia na Uniwersytecie w Heidelbergu, które po raz kolejny demonstrują szczere polskie wsparcie dla ukraińskiego narodu. Dziękujemy naszym wszystkim polskim przyjaciołom za nieocenioną pomoc i wsparcie od samego początku naszej wojny o wolność" - napisał Jermak w komunikatorze Telegram, dodając fragment wykładu polskiego premiera.

"Europa w historycznym punkcie zwrotnym"

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki wygłosił na Uniwersytecie Ruprechta i Karola w niemieckim Heidelbergu wykład pt. "Europa w historycznym punkcie zwrotnym".

Polski premier mówił m.in. o znaczeniu Europy dla Ukrainy i znaczeniu walki Ukraińców dla Europy. Zaznaczył, że to jest walka o wspólne europejskie wartości. Jak dodał, Ukraińcy są gotowi ryzykować swoje życie i nie poddali się rosyjskiej armii, gdy ta na nich napadła - dla własnego państwa narodowego i wolności. Podkreślił, że Ukraińcy walczą codziennie także o wolność Europy.

Zaznaczył, że Władimir Putin liczył na to, że Ukraińcy poddadzą się agresji, wybiorą pokój i będą gotowi zapłacić za niego dowolną cenę, ale się pomylił. Jak stwierdził Mateusz Morawiecki, błąd Putina polegał na tym, że nie był w stanie dostrzec tego, że Ukraińcy są narodem i mają państwo narodowe, dla którego - choć nie jest ono idealne - są w stanie poświęcić życie.

- Jako Europejczycy jesteśmy zobowiązani, aby sprzeciwić się faszyzmowi rosyjskiemu, to na tym polega europejska tożsamość - mówił polski premier.

Wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego:

PAP/mg

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także