more_horiz
Wiadomości

Zamieszki we Francji. Kosma Złotowski: gdyby działo się to w Polsce, KE już by nam groziła

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 10:45
Eurodeputowany PiS Kosma Złotowski, komentując ostatnie działania prezydenta Emmanuela Macrona, który zdecydował się na realizację reformy emerytalnej z pominięciem parlamentu powiedział, że "gdyby sytuacja z Francji miała miejsce w Polsce, to następnego dnia Komisja Europejska groziłaby nam palcem, a Parlament Europejski organizował debatę i uchwalał rezolucję wzywająca nas do zmiany konstytucji".
Europoseł Złotowski: gdyby sytuacja z Francji miała miejsce w Polsce, to KE już groziłaby nam palcem
Europoseł Złotowski: gdyby sytuacja z Francji miała miejsce w Polsce, to KE już groziłaby nam palcemFoto: PAP/EPA/YOAN VALAT

- Decyzja Emmanuela Macrona o pominięciu parlamentu przy podejmowaniu tak ważnej decyzji spowodowała oczywiste oburzenie we Francji. Wiek emerytalny to nie tylko zagadnienie ekonomiczne, ale także kwestia wrażliwości i odpowiedzialności społecznej. Skoro nie ma solidnej większości w Zgromadzeniu Narodowym do przegłosowania tego projektu, to znaczy, że nie ma jej też we francuskim społeczeństwie - podkreśla Złotowski.

Masowe protesty

Zastrzega, że prezydent Francji ma legalne narzędzia, aby przełamać tego rodzaju opór, ale protesty, które w związku z tym wybuchły mogą go drogo kosztować- Władza wykonawcza, która boi się parlamentu, w którym powinna teoretycznie mieć stabilną większość, to bardzo rzadki widok - ocenia.

- Sam fakt, że francuska konstytucja przewiduje tego rodzaju trik prawny nie jest problemem, którym Unia Europejska powinna się zajmować. Państwa członkowskie mają prawo mieć demokratyczny ustrój, które same uchwaliły i Brukseli nic do tego jak on działa. Inna kwestia to podwójne standardy jakie panują w Unii, a których Polska wielokrotnie była ofiarą. Gdyby podobna sytuacja miała miejsce w naszym kraju to pewnie już następnego dnia Komisja Europejska groziłaby nam palcem, a Parlament Europejski organizował debatę i uchwalał rezolucję wzywająca nas do zmiany konstytucji - ironizuje europoseł.

Czytaj także:

Rządowa reforma emerytalna zakłada przede wszystkim podniesienie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat. Rząd premier Elisabeth Borne zdecydował przeprowadzić ją z wykorzystaniem art. 49.3 konstytucji, który pozwalał ominąć w procesie legislacyjnym głosowanie w Zgromadzeniu Narodowym, izbie niższej francuskiego parlamentu.

Związki zawodowe zapowiedziały na czwartek masowe manifestacje i strajki, które i tak mają miejsce we Francji od ubiegłego tygodnia.

dz/PAP, IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także