more_horiz
Wiadomości

Polskie F-16 strzegą krajów bałtyckich. Myśliwce NATO sześć razy startowały, by przechwycić rosyjskie samoloty

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 11:01
W zeszłym tygodniu myśliwce NATO w krajach bałtyckich sześciokrotnie musiały startować z powodu naruszenia przestrzeni powietrznej przez rosyjskie samoloty. Nieba Litwy, Łotwy i Estonii strzegą m.in. polscy lotnicy.
Myśliwce NATO sześć razy startowały do rosyjskich samolotów w krajach bałtyckich
Myśliwce NATO sześć razy startowały do rosyjskich samolotów w krajach bałtyckichFoto: Shutterstock.com/Albert Beukhof

Natowskie myśliwce startowały z powodu rosyjskich samolotów, które naruszyły zasady wykonywania lotów w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim. Większość z nich nie przedstawiła planów lotów oraz nie utrzymywała łączności radiowej z centrum kontroli. Rosyjskie maszyny miały wyłączone również transpondery.

Samoloty Sojuszu przechwytywały i eskortowały m.in. myśliwiec SU-30SM, wojskowy samolot transportowy IŁ-76 czy samolot zwiadowczy IŁ-20. Jak napisało litewskie ministerstwo obrony, większość z nich leciała do lub z obwodu kaliningradzkiego.

Misja Baltic Air Policing

Misja Baltic Air Policing prowadzona jest w krajach bałtyckich od 2004 roku, gdy Litwa, Łotwa i Estonia przystąpiły do Paktu Północnoatlantyckiego. Kraje te nie posiadają własnych myśliwców. Po ataku Rosji na Ukrainę NATO zwiększyło liczbę samolotów i obecność sił zbrojnych na terenie krajów bałtyckich.

W litewskiej bazie lotniczej w Szawlach do końca tego miesiąca dyżury bojowe pełnią polskie myśliwce F-16. Państwem wspierającym jest Francja, a w estońskiej bazie w Amari stacjonują siły niemieckie i brytyjskie.

Czytaj także:

dn

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także