more_horiz
Wiadomości

Zełenski spotkał się z szefem MAEA. "Rosja musi opuścić elektrownię w Zaporożu"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 03:25
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z szefem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafaelem Grossim powiedział, że nie można zagwarantować bezpieczeństwa elektrowni jądrowej w Zaporożu, dopóki rosyjskie wojska nie opuszczą obiektu.
Wołodymyr Zełenski: Rosja musi opuścić elektrownię atomową w Zaporożu
Wołodymyr Zełenski: Rosja musi opuścić elektrownię atomową w ZaporożuFoto: PAP/EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT HANDOUT

Do spotkania prezydenta Ukrainy z szefem ONZ-owskiej agencji doszło w poniedziałek w Dnieprzańskiej Elektrowni Wodnej. Wołodymyr Zełenski przekazał, że rosyjskie wojska wywierały stałą presję na personel zatrudniony w elektrowni, a ponadto siły okupacyjne nie zapewniają bezpieczeństwa i ingerują w procesy technologiczne.

- Bez natychmiastowego wycofania rosyjskich wojsk z elektrowni jądrowej w Zaporożu i terenów przyległych, wszelkie inicjatywy mające na celu przywrócenie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony są skazane na niepowodzenie - ocenił prezydent Ukrainy.

Okupacja elektrowni w Zaporożu

Wołodymyr Zełenski odniósł się też do sprawy w wystąpieniu opublikowanym w nocy w mediach społecznościowych. Stwierdził, że im dłużej trwa okupacja zakładu przez Rosjan, "tym większe będzie zagrożenie dla bezpieczeństwa Ukrainy, całej Europy i świata".

Rosyjskie wojska zajęły elektrownię jądrową w Zaporożu, największą elektrownię jądrową w Europie, w pierwszych tygodniach inwazji.

Czytaj także:

ng/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także