more_horiz
Wiadomości

Szef MON w Bukareszcie. Weźmie udział w polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 06:05
We wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak weźmie udział w polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych w Bukareszcie pod przewodnictwem premierów Polski i Rumunii.
Szef MON Mariusz Błaszczak weźmie udział w polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych
Szef MON Mariusz Błaszczak weźmie udział w polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowychFoto: twitter.com/MON_GOV_PL

Planowane są również dwustronne rozmowy wicepremiera, ministra Mariusza Błaszczaka z szefem resortu obrony Rumunii Angelem Tilvarem. Podczas spotkania omówiona zostanie m.in. sytuacja na Ukrainie, dwustronna współpraca wojskowa, priorytety modernizacyjne armii obu państw, a także ćwiczenia wojskowe na wschodniej flance NATO oraz agenda kwietniowego spotkania B9 w formacie ministrów obrony, które odbędzie się w Warszawie.

Delegacje rządowe pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Nicolae Ciucă będą rozmawiać m.in. na temat współpracy w regionie, kwestii związanych z bezpieczeństwem oraz relacji transatlantyckich.

Relacje polsko-rumuńskie

Polska i Rumunia uczestniczą m.in. w formacie Bukaresztańskiej Dziewiątki zainicjowanym w 2014 r. Spotkania odbywają się na różnych szczeblach (prezydentów, ministrów spraw zagranicznych i obrony). Aktywność B9 koncentruje się na sprawach związanych z zagrożeniami dla wschodniej flanki NATO, sposobach ich ograniczania i poszukiwaniem możliwości współpracy państw regionu w tym zakresie

Polska w ramach wspomaga pododdziały NATO działające w Rumunii, których zadaniem jest wzmacnianie bezpieczeństwa wschodniej i południowej flanki NATO i całego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wszystkie działania tak Sojuszu, jak i jego poszczególnych członków mają charakter defensywny i odstraszający. Są wynikiem adaptacji NATO do aktualnych wyzwań bezpieczeństwa.

Czytaj także:

ng/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także