more_horiz
Wiadomości

Wołodymyr Zełenski zaprosił przywódcę Chin na Ukrainę. Pekin milczy

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 12:24
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z agencją AP zaprosił przywódcę Chin Xi Jinpinga do złożenia wizyty w Kijowie. W Pekinie rzeczniczka chińskiego MSZ Mao Ning oświadczyła w środę, że nie ma do przekazania żadnych informacji w tej sprawie.
Prezydent Ukrainy zaprosił przywódcę Chin do Kijowa; chińskie MSZ pozostawiło to bez komentarza
Prezydent Ukrainy zaprosił przywódcę Chin do Kijowa; chińskie MSZ pozostawiło to bez komentarzaFoto: Alessia Pierdomenico/Shutterstock

- Jesteśmy gotowi spotkać się z nim tutaj (…). Chcę z nim porozmawiać. Miałem z nim kontakt przed wojną na pełną skalę, ale przez cały ten rok, ponad rok, nie miałem - powiedział AP Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do Xi.

Obaj przywódcy nie rozmawiali ze sobą, odkąd w lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Mimo to Pekin przedstawił w ubiegłym miesiącu swój 12-punktowy plan "politycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego" i kreuje się na potencjalnego mediatora.

Spotkanie Xi z Putinem

Xi rozmawiał natomiast na temat wojny na Ukrainie z Władimirem Putinem, którego w czasie swojej wizyty w Moskwie w ubiegłym tygodniu nazywał "drogim przyjacielem" - podkreśla agencja Reutera.

Zachodnie media spekulowały, że po wizycie w Moskwie Xi może przeprowadzić rozmowę telefoniczną z Zełenskim, ale jak dotąd do takiej rozmowy nie doszło.

W Pekinie rzeczniczka chińskiego MSZ oświadczyła, że Chiny utrzymują kontakt "ze wszystkimi stronami, w tym z Ukrainą". Dodała, że nie ma do przekazania żadnych informacji w sprawie zaproszenia przywódcy Chin do Kijowa - podały chińskie media.

Plan pokojowy Chin

Chińskie stanowisko, określane przez niektóre media jako "plan pokojowy", nawołuje do negocjacji i zawieszenia broni, ale nie wspomina o wycofaniu rosyjskich wojsk z Ukrainy ani oddaniu jej okupowanych terytoriów.

Według władz USA zawieszenie broni w obecnych warunkach usankcjonowałoby rosyjskie podboje i dało armii Putina czas na reorganizację, by przypuścić kolejny atak.

Kijów wyrażał zadowolenie z dyplomatycznego zaangażowania Pekinu, ale Zełenski oświadczył, że może rozważyć porozumienie pokojowe tylko jeśli rosyjskie wojska opuszczą terytorium Ukrainy.

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także