more_horiz
Wiadomości

Za Putina jak za Stalina? PE krytykuje represje w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2023 13:20
Represje rosyjskiego reżimu wobec ludności i przeciwników politycznych przypominają epokę stalinowską - stwierdził Parlament Europejski. Deputowani przygniatającą większością głosów przyjęli rezolucję potępiającą wyrok moskiewskiego sądu i skazanie opozycjonisty Władimira Kara-Murzy na 25 lat kolonii karnej. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
PE: represje rosyjskiego reżimu przypominają epokę stalinowską
PE: represje rosyjskiego reżimu przypominają epokę stalinowskąFoto: MOSCOW CITY COURT PRESS-SERVICE/HANDOUT HANDOUT/PAP/EPA

Europosłowie uznali to orzeczenie za motywowane politycznie i zażądali natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Władimira Kara-Murzy, Aleksieja Nawalnego i innych więźniów politycznych.

Napisali w rezolucji, że procesy, jak ten, w którym został skazany Władimir Kara-Murza, przypominają pokazowe procesy epoki stalinowskiej na podstawie osławionego artykułu 58 radzieckiego kodeksu karnego.

PE skrytykował represje rosyjskiego reżimu

Wezwali unijne kraje do nałożenia surowych sankcji za naruszenie praw człowieka wobec rosyjskich sędziów, prokuratorów i innych osób odpowiedzialnych za arbitralne ściganie, zatrzymania i tortury w związku z politycznie motywowanymi procesami. Zaapelowali do unijnych instytucji i krajów członkowskich a także do Wielkiej Brytanii o koordynację wysiłków na rzecz uwolnienia Władimira Kara-Murzy.

Europosłowie wyrazili też poważne zaniepokojenie gwałtownym pogorszeniem się jego stanu zdrowia, jak również Aleksieja Nawalnego. Przypomnieli Rosji o jej zobowiązaniach międzynarodowych, w szczególności dotyczących dostępu do leczenia i prawników oraz kontaktów z rodziną.

W rezolucji jest także wezwanie Rady Praw Człowieka ONZ do natychmiastowego przeprowadzenia dochodzenia w sprawie aktów nieludzkiego uwięzienia, tortur i zabójstw przeciwników politycznych.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:56 12315399_1.mp3 PE ocenił, że represje rosyjskiego reżimu przypominają epokę stalinowską - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

ng/IAR/Beata Płomecka

Zobacz także

Zobacz także