B. gruziński ambasador: bez międzynarodowej interwencji Saakaszwilemu grozi śmierć
- To kwestia życia i śmierci. Sprawa Micheila Saakaszwilego wymaga międzynarodowej uwagi. Jeśli nie podejmie się interwencji, działania tego rządu doprowadzą do śmierci byłego prezydenta - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dyplomata, ekspert z Tbilisi, były ambasador Gruzji w Wielkiej Brytanii, Giorgi Badridze. Dodał, że uwagi międzynarodowej wymagają także represje wobec prezesa opozycyjnej telewizji, Niki Gwaramii.
2023-04-25, 14:40
- Stan zdrowia Micheila Saakaszwilego nadal bardzo się pogarsza, masa ciała jest bliska krytycznej. Ostatnim razem, kiedy został oficjalnie zbadany, ważył 61 kilogramów, a jest bardzo wysokim mężczyzną, zatem ma wszelkie oznaki katastrofalnego wyniszczenia – powiedział powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dyplomata, ekspert, były ambasador Gruzji w Wielkiej Brytanii, Giorgi Badridze, pytany o sytuację Micheila Saakaszwilego.
- Międzynarodową uwagę należy również zwrócić na Nikę Gwaramię, prezesa głównego opozycyjnego kanału telewizyjnego, który jest kolejnym więźniem politycznym. Trafił do więzienia pod absurdalnymi zarzutami, co jest oznaką tego, jak bardzo obniżyły się standardy demokratyczne za tego rządu - dodał także nasz rozmówca.
- Sytuacja jest bardzo poważna. Mamy nadzieję, a mam tu na myśli całe gruzińskie społeczeństwo obywatelskie, że interwencja naszych krajów partnerskich może coś zmienić. W przypadku Saakaszwilego to sprawa życia i śmierci. W przypadku Gwaramii to także bardzo ważna kwestia - gruzińska demokracja nie powinna być tłamszona poprzez represje wobec przedstawicieli krytycznych, niezależnych mediów - zaznaczył dyplomata.
***
REKLAMA
- Matka Saakaszwiliego oddała hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej
- Exposé szefa MSZ. Minister Rau: będziemy dokładać wszelkich starań, aby Ukraina pokonała Rosję
- Dryf Gruzji w stronę Rosji. Ekspert OSW: żeby Saakaszwili wyszedł z więzienia, potrzeba decyzji politycznej
Polska jest gotowa przyjąć
Saakaszwili (urodzony 21 grudnia 1967 roku w Tbilisi) był dwukrotnie prezydentem Gruzji w latach 2004-2007 oraz 2008-2013. W latach 2015-2016 był szefem ukraińskiego obwodu odeskiego.
W 2018 roku został skazany "za nadużycie władzy" na sześć lat więzienia. W październiku 2021 roku, gdy powrócił do Gruzji został aresztowany. Prowadził strajk głodowy, następnie trafił do szpitala ze względu na stan zdrowia. Saakaszwili prosił wielokrotnie o możliwość leczenia za granicą. Polska wyraziła gotowość jego przyjęcia. W ostatnim czasie adwokaci Saakaszwilego wystąpili w trybie pilnym do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
12 kwietnia otrzymał Nagrodę Prometejską imienia śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
REKLAMA
Nika Gwaramia to były dyrektor generalny telewizji Rustawi-2, następnie założyciel i dyrektor opozycyjnej stacji telewizyjnej Mtawari Archi. Wyrok w jego sprawie zapadł w maju 2022 roku. Skazano go na 3 lata i sześć miesięcy więzienia za nadużycia władzy, co duża część społeczeństwa gruzińskiego uznaje za wyrok motywowany politycznie.
PolskieRadio24.pl/ Agnieszka Kamińska
REKLAMA