more_horiz
Wiadomości

Stanisław Żaryn: stymulowana migracja to element wojny hybrydowej przeciwko Zachodowi

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2023 12:15
"Rosjanie celowo wykorzystują cudzoziemców do osłabiania państw Zachodu. Operacja destabilizacji Europy była wielokrotnie omawiana przez rosyjskich ekspertów wojskowych oraz strategów. Ocena jest jednoznaczna - stymulowana migracja to element wojny hybrydowej przeciwko Zachodowi" - powiedział pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Stanisław Żaryn: Rosjanie celowo wykorzystują cudzoziemców do osłabiania państw Zachodu
Stanisław Żaryn: Rosjanie celowo wykorzystują cudzoziemców do osłabiania państw Zachodu Foto: twitter.com/Straz_Graniczna

Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych przypomniał w piątkowym komunikacie, że do dziś trwa operacja hybrydowa przeciwko Polsce, w ramach której Białoruś oraz Rosja wykorzystują szlak migracyjny.

Stanisław Żaryn zaznaczył, że od samego początku działania na polsko-białoruskiej granicy były skoordynowane, systemowe i prowadzone przez struktury państwowe Białorusi i Rosji. Jak dodał, choć autorom tej operacji nie udało się zdestabilizować Polski i Europy falą migracyjną, to jednak udało się wytworzyć bazujące na niej działania propagandowe.

"Już wcześniej Kreml stosował mechanizm inżynierii przymusowej migracji" 

"Atak na Polskę, prowadzony od 2021 roku, pokazuje skalę wyzwań i zagrożeń, przed którymi stoi cała Europa. Zagrożeń wymagających, bowiem nieoczywistych, których zwalczanie zależy od adekwatnego identyfikowania realnych działań agresora" - zauważył pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.

Czytaj także:

Dla Polski - jak stwierdził - było oczywiste, że na granicy z Białorusią mamy do czynienia nie z naturalnym ruchem migracyjnym, ale z celową, prowadzoną przez obce państwo operacją hybrydową. "Już wcześniej Kreml stosował mechanizm inżynierii przymusowej migracji" - dodał Żaryn.

Pełnomocnik przywołał artykuł Michała Wojnowskiego z czasopisma ABW, który pisał o wykorzystywaniu przez Moskwę mechanizmów stymulowanej migracji do ataku na państwa w latach 80. - przeciwko USA, i w roku 2015 - przeciwko Finlandii. Również szlak migracyjny przez Białoruś - jak czytamy w komunikacie - stanowi zarządzaną przez Rosję operację.

Stanisław Żaryn: stymulowana migracja to element wojny hybrydowej przeciwko Zachodowi

"Rosjanie celowo wykorzystują cudzoziemców do osłabiania państw Zachodu. Operacja destabilizacji Europy była wielokrotnie omawiana przez rosyjskich ekspertów wojskowych oraz strategów. Ocena jest jednoznaczna - stymulowana migracja to element wojny hybrydowej przeciwko Zachodowi" - powiedział Żaryn.

Zastępca ministra koordynatora wyjaśnił, że wskazują na to również dostępne publicznie materiały, np. jednego z rosyjskich think tanków, który w opracowaniu z 2007 roku pisał, że Rosja, chcąc osłabić Zachód, powinna stymulować proces migracyjny, ponieważ jest on dla Zachodu groźny.

Metody hybrydowe w walce z Zachodem

"W ocenie autorów opracowania »społeczeństwo zachodnie jest najmniej przystosowane do realnej mobilizacji i sprzeciwu wobec wojny terrorystycznej«. Dlatego - jak sugerują specjaliści Kremla - należy to wykorzystać przeciwko Zachodowi" - przywołał Żaryn.

Czytaj także:

Eksperci z rosyjskiego think tanku - jak powiedział pełnomocnik rządu - sugerowali zalanie zachodnich miast "zawodowymi oficerami wywiadu oraz terrorystami z Eurazji" oraz prowadzenie "dobrze skoordynowanej, zaciekłej wojny terrorystycznej przeciwko Zachodowi".

"Rosyjska doktryna wojenna zakłada wykorzystywanie środków aktywnych (inna nazwa środków pozamilitarnych czy metod hybrydowych) do atakowania Zachodu. Aby realnie neutralizować takie ataki, trzeba rozumieć naturę działań Rosji" - podkreślił Żaryn. 

ms/PAP

Zobacz także

Zobacz także