more_horiz

Napór na granicę Polski. Maciej Wąsik: Białoruś z Rosją próbują zbudować północny szlak migracyjny

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 16:00
- Wojsko buduje zaporę z drutu żyletkowego na granicy z Kaliningradem. Tworzymy tam perymetrię (elektroniczny nadzór), na jesieni będzie gotowa. Straż Graniczna będzie miała absolutny wgląd w granicę, zobaczy każde zdarzenie. Na razie nie ma tam wielkiego problemu, ale obserwujemy próby zbudowania szlaku przemytniczego przez Kaliningrad - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. 
Wiceszef MSWiA: granica Polski jest bezpieczna
Wiceszef MSWiA: granica Polski jest bezpiecznaFoto: facebook.com/Straż Graniczna

132 osoby próbowały w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski - podsumowała w czwartek na Twitterze Straż Graniczna. Na terenie działania placówki SG w Bobrownikach migranci z Konga, Gwinei, Komorów i Egiptu przekroczyli granicę przez rzekę Świsłocz.

"Napór jest coraz większy"

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że zapory na granicy nie ma na rzekach Bug i Świsłocz. - Mamy środki, aby budować inny system techniczny, który sprawi, że granice na rzekach będą bardzo dobrze strzeżone. Straż Graniczna przystąpiła do działań, aby rozpocząć inwestycję w tym zakresie, ale to jeszcze pieśń przyszłości. Nie mogliśmy budować zapory na rzekach, żeby nie dzielić nurtu na pół. Poza tym rzeka sama w sobie jest zaporą. Tam, gdzie jest zapora techniczna, 100 proc. nielegalnych przejść jest wyłapywanych przez Straż Graniczną - powiedział Maciej Wąsik. 

Wiceminister MSWiA podkreślił, że granica jest bezpieczna. - Napór jest jednak coraz większy, liczby rosną. Białoruś z Rosją próbują zbudować północny szklak migracyjny, nękać Polskę, Litwę i Łotwę, być może za chwilę również Finlandię. Wojsko buduje zaporę z drutu żyletkowego na granicy z Kaliningradem. Budujemy tam perymetrię [elektroniczny nadzór], na jesieni będzie gotowa. Straż Graniczna będzie miała absolutny wgląd w granicę, zobaczy każde zdarzenie. Na razie nie ma tam wielkiego problemu, ale obserwujemy próby zbudowania szlaku przemytniczego przez Królewiec. Były już pojedyncze próby nielegalnego przekroczenia granicy od tamtej strony. Trzeba dmuchać na zimne, Rosja i Białoruś to kraje nieobliczalne. Jeszcze trzy lata temu nikt nie wyobrażał sobie, że obywatele Senegalu będą maszerować z Mińska do Białegostoku - tłumaczył Maciej Wąsik. 

Posłuchaj
18:52 [PR24]PR24 (PCM) 27 kwiecień 2023 15_08_14.mp3 Maciej Wąsik gościem Pawła Zielińskiego (Temat dnia/Gość PR24)

Z danych SG wynika, że od początku 2023 r. odnotowano ponad 7,3 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy. W tym samym czasie zatrzymano też łącznie ponad 230 kurierów przewożących migrantów.

Czytaj także:


Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadząca: Paweł Zieliński 

Gość: Maciej Wąsik (wiceminister MSWiA)

Data emisji: 27.04.2023

Godzina emisji: 15.09

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także