more_horiz
Wiadomości

Premier jedzie na Litwę. W planie m.in. rozmowy z Ingridą Šimonyte

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2023 06:00
Dzisiaj, w dniu Polonii i Polaków za Granicą, premier Mateusz Morawiecki złoży wizytę na Litwie. W Wilnie spotka się z szefową litewskiego rządu Ingridą Šimonyte oraz weźmie udział w uroczystym otwarciu nowego skrzydła Domu Kultury Polskiej.
Premier Mateusz Morawiecki jedzie z oficjalną wizytą na Litwę. W planie m.in. rozmowy z szefową litewskiego rządu
Premier Mateusz Morawiecki jedzie z oficjalną wizytą na Litwę. W planie m.in. rozmowy z szefową litewskiego rząduFoto: Krystian Maj / KPRM

W planie wizyty premiera Mateusza Morawieckiego przewidziane są rozmowy z Ingridą Šimonyte w cztery oczy oraz rozmowy dwustronne przedstawicieli obu państw. W kancelarii szefowej litewskiego rządu odbędzie się też po południu, ok. godz. 14.15 konferencja prasowa szefów rządów Polski i Litwy. Mateusz Morawiecki w Wilnie spotka się też z prezydentem Gitanasem Nausedą.

Premier otworzy nowe skrzydło Domu Kultury Polskiej w Wilnie

Po godzinie 16.00 szef polskiego rządu razem z litewską premier weźmie udział w otwarciu nowego skrzydła Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Kamień węgielny pod budowę tej części siedziby polskich organizacji na Litwie został wmurowany niecałe dwa lata temu.

- Będzie tam nowa sala teatralna, poszerzymy też bazę hotelową oraz znajdą się parkingi dla organizacji społecznych i naszych gości - mówi Artur Ludkowski, dyrektor Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Nowe skrzydło będzie też siedzibą redakcji TVP Wilno.

- Będzie tam duże studio, właściwe do tego, aby tworzyć tutaj serwisy informacyjne i dobre programy publicystyczne. Wszystko po to, aby Polacy na Litwie mogli korzystać z polskich mediów - zaznacza w rozmowie z Polskim Radiem prezes Telewizji Polskiej Mateusz Matyszkowicz.

Z okazji otwarcia nowej części domu polskiego oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą i Dnia Flagi RP, na wileńskim Placu Ratuszowym odbędzie się wieczorem koncert z udziałem polskich gwiazd zatytułowany "Polska w sercu". Wydarzenie będzie transmitowane przez TVP1 i TVP Wilno.

Posłuchaj
00:59 Zalewski IAR.mp3 Dzisiaj, w dniu Polonii i Polaków za Granicą, premier Mateusz Morawiecki złoży wizytę na Litwie. O szczegółach Kamil Zalewski (IAR)

Czytaj również:

IAR/jmo

Zobacz także

Zobacz także