Antysemityzm w Niemczech wciąż żywy. Badania nie napawają optymizmem

Nowe badania potwierdzają, że antysemityzm jest powszechny szczególnie wśród muzułmanów w Niemczech. Antysemickie postawy wśród niektórych migrantów w Niemczech stanowią problem, co nie jest nowym zjawiskiem - opisał portal tygodnika "Spiegel". Z kolei bez podziału na społeczności, w całych Niemczech Federalny Urząd Policji Kryminalnej odnotował w 2022 roku łącznie 2639 przestępstw antysemickich, z czego 88 było aktami przemocy.

2023-05-02, 10:51

Antysemityzm w Niemczech wciąż żywy. Badania nie napawają optymizmem
Badanie: antysemickie postawy wśród niektórych migrantów w Niemczech stanowią problem. Foto: ACHILEAS CHIRAS/PAP/EPA

Badaczy zaskoczyło, że tzw. wtórne postawy antysemickie, obejmujące zaprzeczanie lub relatywizację zbrodni Holokaustu, są mniej powszechne wśród osób ze środowisk migracyjnych w Niemczech, niż wśród reszty populacji.

Demonstracje za Palestyną

Jak przypomniał "Spiegel", w Wielką Sobotę pro-palestyńscy demonstranci przemaszerowali przez Berlin-Kreuzberg, czemu towarzyszyły antysemickie hasła i "mowa nienawiści przeciwko Izraelowi". - Antysemicka nienawiść na wiecach antyizraelskich nie jest wyjątkiem, lecz regułą, często opartą na międzynarodowych kampaniach - skomentował wówczas berliński komisarz ds. antysemityzmu Samuel Salzborn, wskazując na "otwartą agitację" przeciwko Żydom w Niemczech.

Potwierdzają to również wyniki badania, przeprowadzonego przez Uniwersytet Techniczny (TU) w Berlinie na zlecenie Media Service Integration. Badanie dotyczyło postaw antysemickich wśród osób ze środowisk migracyjnych oraz muzułmanów w Niemczech.

"Antysemityzm związany z Izraelem jest szeroko rozpowszechniony wśród muzułmanów" - podkreśla Sina Arnold, pracownik naukowy w Centrum Badań nad Antysemityzmem na TU. "Postawy antysemickie, które mieszczą się w kategoriach »antysemityzmu tradycyjnego« i »antysemityzmu związanego z Izraelem«, są czasami znacznie bardziej rozpowszechnione wśród muzułmanów w Niemczech" niż wśród reszty społeczeństwa" - dodał Arnold.

REKLAMA

Czytaj także:

Aż 45 proc. muzułmanów w Niemczech zgodziło się, że "Żydzi mają zbyt dużą władzę polityczną". Wśród nie-muzułmanów w Niemczech pogląd ten podziela 18 proc.

"Badanie dostarczyło również zaskakujących wyników" - podkreśla "Spiegel". Tzw. wtórne postawy antysemickie, które obejmują "zaprzeczanie i relatywizację zbrodni nazistowskich", są mniej powszechne wśród osób ze środowisk migracyjnych w Niemczech, niż wśród reszty populacji. Wyniki badania w odniesieniu do muzułmanów i nie-muzułmanów nie wykazały różnic.

"Badanie wskazuje, że nie jest możliwe formułowanie ogólnych stwierdzeń na temat antysemityzmu w badanych grupach populacji" - podkreślili badacze. Wskazali przy tym, że "narodowość i przynależność do pewnych pokoleń imigranckich są ważniejszymi czynnikami kształtowania postaw antysemickich, niż rozróżnienie na osoby ze środowisk migracyjnych i nie-migracyjnych".

REKLAMA

Antysemityzm migrantów

Antysemityzm jest często w dużym stopniu związany z krajem pochodzenia. W przypadku muzułmanów to nie stopień religijności powoduje większe poparcie antysemickich stereotypów, lecz poglądy konserwatywno-autorytarne. "W niektórych krajach pochodzenia antysemityzm jest przekazywany poprzez arabski nacjonalizm i antysyjonizm".

"Spiegel" zauważa, że rzut oka na statystyki przestępczości potwierdza dane, dotyczące antysemityzmu wśród migrantów i muzułmanów w Niemczech. Zgodnie z tymi danymi, w 2021 roku policja aż w 84,31 proc. przypadków przypisywała przestępstwa antysemickie prawicowym ekstremistom. Motywem tylko niewielkiej ilości przestępstw (4,2 proc.) były "obce ideologie" lub "przyczyny religijne" (1,88 proc.).

W stolicy Niemiec w 2022 roku odnotowano wzrost przestępstw, motywowanych antysemityzmem – wynika z podanych w marcu danych. "Mowa nienawiści w internecie, ataki na ludzi w jarmułkach, teorie spiskowe podczas pandemii koronawirusa - to przykłady zachowań antysemickich w Berlinie" - podkreślił portal dziennika "Welt".

Jak podała berlińska prokuratura, w 2022 roku odnotowano 691 przestępstw antysemickich. W 2021 roku było ich 661, w 2020 - 417, a w 2019 - 386 przypadków.

REKLAMA

Działania antysemickie

W całych Niemczech Federalny Urząd Policji Kryminalnej odnotował w 2022 roku łącznie 2639 przestępstw antysemickich, z czego 88 było aktami przemocy. W 2021 roku przestępstw takich było 3028. Organy ścigania notują w ciągu ostatnich czterech lat wzrost liczby przestępstw antysemickich - dominuje podburzanie, posługiwanie się symbolami organizacji niekonstytucyjnych (np. swastykami), odnotowano ponadto niszczenie mienia, znieważanie oraz profanację cmentarzy.

"Narastający antysemityzm stanowi zagrożenie dla całego naszego społeczeństwa. Przykładem tego są wielokrotne ataki na synagogi w ostatnim roku, profanowanie cmentarzy i liczne przypadki negowania Holokaustu w środowiskach ekstremistycznych" - podsumował portal dziennika "Welt".

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej