Jest decyzja KE. Zakaz importu 4 produktów z Ukrainy m.in. do Polski
Wszedł w życie unijny zakaz importu z Ukrainy do pięciu krajów, w tym Polski i dozwolony jest tylko tranzyt. Chodzi o pszenicę, kukurydzę, rzepak i słonecznik. Decyzja Komisji Europejskiej podjęta po 18.00, została szybko opublikowana w Dzienniku Urzędowym.
2023-05-02, 19:45
Unijny zakaz zastępuje jednostronne blokady wprowadzone przez Polskę, Bułgarię, Słowację i Węgry. Uzgodnienia w tej sprawie zapadły w piątek po prawie tygodniowych negocjacjach tych państw i Rumunii z Komisją Europejską.
Nadzwyczajne środki chroniące rynek
To bezprecedensowe działania podjęte przez Komisję i nadzwyczajne środki chroniące rynek. Zakaz importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika ma na razie obowiązywać do czerwca, bo wtedy wygasają wprowadzone w ubiegłym roku regulacje dotyczące bezcłowego handlu z Ukrainą.
Wraz z przedłużeniem tych regulacji Komisja jest gotowa wydłużyć także obowiązywanie zakazu importu, nawet do końca roku, jak chciało pięć krajów, jeśli sytuacja na rynku nadal będzie zdestabilizowana. Pozostałe produkty, których zakazu domagała się piątka, czyli między innymi drób, jaja, olej słonecznikowy, owoce miękkie, czy koncentrat jabłkowy, zostaną objęte przyspieszonym dochodzeniem Komisji.
Ma ono być skrócone z pół roku do trzech miesięcy i może się rozpocząć w przyszłym miesiącu wraz z przedłużeniem umowy o bezcłowym handlu z Ukrainą. Jeśli dochodzenie potwierdzi poważne zakłócenia na rynku, wtedy Komisja wprowadzi klauzule ochronne i przywróci kontyngenty oraz cła.
REKLAMA
Wsparcie dla 5 krajów
Piątkowe porozumienie z Komisją Europejską przewiduje także 100 milionów euro dla pięciu krajów, których rolnicy odnotowali straty w związku z nadmiernym importem z Ukrainy, z czego Polska ma otrzymać prawie 40 milionów euro. Jutro przewidziano wstępną dyskusję na ten temat. Natomiast ostateczna decyzja 27 krajów zatwierdzająca propozycję Komisji jest spodziewana w przyszłym tygodniu.
Posłuchaj
IAR/Beata Płomecka/Bruksela/nt
REKLAMA