more_horiz
Wiadomości

Polacy świętowali 3 maja także poza granicami. W Paryżu odbyły się specjalne obchody

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2023 01:18
W Paryżu odbyły się obchody narodowego święta 3 maja. Przedstawiciele Senatu i ambasady wzięli udział we mszy świętej w intencji ojczyzny. Złożyli też kwiaty pod pomnikami wybitnych Polaków.
W Paryżu odbyły się obchody narodowego święta 3 maja
W Paryżu odbyły się obchody narodowego święta 3 majaFoto: Twitter/@PLenFrance

Msza święta została odprawiona w kościele pod Wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - najstarszej polskiej parafii w Paryżu. Zgromadziło się tam kilkuset wiernych, poczty sztandarowe organizacji polonijnych, oraz młodzież w strojach ludowych. Następnie złożono wieńce pod pomnikami świętego Jana Pawła II oraz Adama Mickiewicza.

Tradycja demokracji

W uroczystościach uczestniczył senator Jerzy Chróścikowski. - Senat opiekuje się Polonią, więc trudno, żeby któryś z senatorów nie przybył i nie podziękował ludziom, którzy tu żyją, pielęgnują tradycję i kulturę, a nawet chcą wracać do kraju - powiedział polityk.

- Gromadząc się pod pomnikiem naszego wieszcza Adama Mickiewicza chcieliśmy przypomnieć o tym wielkim dniu 3 maja. Jesteśmy zobowiązani aby tę tradycję demokracji polskiej móc przekazywać dalej. Musimy też świadczy o tym, że Polską była jest i będzie krajem demokratycznym - stwierdził polski ambasador w Paryżu Jan Emeryk Rościszewski.

Wskazał, że otrzymał dzisiaj wiele życzeń od francuskich polityków. - Na stronie głównej Quai d'Orsay - czyli MSZ - są wielkie życzenia, ilustrowane wspaniałym zdjęciem pomnika Fryderyka Chopina, jako tej postaci, która w sposób bardzo symboliczny łączy Polskę i Francję - podkreślił polski ambasador.

Paryskie obchody narodowego święta zakończyły się śpiewaniem pieśni patriotycznych.

Posłuchaj
00:58 12337576_1.mp3 W Paryżu uczczono obchody narodowego święta 3 maja (Stefan Foltzer/IAR)

 

Czytaj także:

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także