more_horiz
Wiadomości

Kontrofensywa ukraińskiej armii przynosi pierwsze efekty. Trwa odbijanie Bachmutu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 11:42
Kontrofensywa ukraińskiej armii przynosi pierwsze efekty. Świadczą o tym postępy ich wojsk czynione w okolicach Bachmutu. 
Walki o Bachmut są  długotrwałe. Każde postępy okupione są dużą ilością ofiar.
Walki o Bachmut są długotrwałe. Każde postępy okupione są dużą ilością ofiar.Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Forum

Ukraińskie wojska przesuwają się do przodu na kierunku bachmuckim, co jest pierwszym sukcesem działań kontrofensywnych w trakcie operacji obrony Bachmutu - oświadczył w poniedziałek dowódca ukraińskich Sił Lądowych generał Ołeksandr Syrski.

"Przesuwanie się naszych wojsk na kierunku bachmuckim to pierwszy sukces działań kontrofensywnych podczas operacji obrony Bachmutu" - powiedział, cytowany w Telegramie Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Wojskowy ocenił, że sytuacja wokół Bachmutu pokazała, że siły ukraińskie potrafią iść w kierunku pozycji przeciwnika "nawet w tak niezwykle trudnych warunkach".

Wróg posiada znacznie większe zasoby

"Walczymy mniejszymi zasobami, niż posiada wróg. Jednocześnie udaje się nam rujnować jego plany. Wszystko to dzięki naszym żołnierzom, którzy walczą z agresorem, pokonując najwyższą granicę ludzkich możliwości"- podkreślił.

Zastrzegł jednocześnie, że sukcesy pod Bachmutem są jedynie częściowe. "Obrona Bachmutu trwa. Wszystkie decyzje konieczne dla obrony, zostały podjęte. Wszystkie możliwe scenariusze rozwoju sytuacji opracowaliśmy z dowódcami bezpośrednio w miejscu działań bojowych" -  powiedział Syrski.

Na temat sytuacji w Bachmucie wypowiedziała się też w poniedziałek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Oceniła, że choć jest ona bardzo trudna, siły ukraińskie przez kilka dni przesuwały się do przodu. "Rosjanie nie zmieniają swoich celów. Ściągają w okolice Bachmutu swoje oddziały dywersyjno-szturmowe. Trwają ciężkie walki. Trwa obrona Bachmutu” – napisała w Telegramie.

Czytaj także:PAP/łs

Zobacz także

Zobacz także